محصولات نرم افزاري
 •  1. گنجينه معرفت2:
  اين نرم افزار شامل متن كامل بيش از 200 عنوان كتاب منتشر شده مركز همراه با امكانات جستجو، يادداشت شخصي، پيوست سند، نشانه گذاري و.. ميباشد؛
  حهت سهولت استفاده كاربران محترم، اين نرم‌افزار علاوه بر امكان جستجو، شامل قابليت‌هاي ديگري چون: يادداشت‌هاي شخصي كاربر، پيوست‌هاي كاربر، نشان‌دار كردن سرفصل‌هاي منتخب، ذخيره و چاپ سرفصل انتخابي و ... مي‌باشد.
   
  2. گنجينه معرفت3:
  به همت مديريت فناوري اطلاعات مركز پژوهش‌هاي اسلامي صدا و سيما، نگارش سوم نرم‌افزار كتابخانه الكترونيك گنجينه معرفت منتشر شد.
  در اين نگارش، متن كامل 460 عنوان كتاب مركز در موضوعات هشت گانه زير قرار داده شده است:
  - دين شناسي
  - علوم تربيتي و روانشناسي
  - جامعه شناسي و مطالعات فرهنگي
  - حقوق و سياست
  - تاريخ و مناسبت‌ها
  - اقتصاد و مديريت
  - ادبيات و هنر
  - ارتباطات و رسانه

   3. حكمت مطهر:
  شهيد آيت الله مطهري در 13 بهمن 1298 هجري شمسي در فريمان در يك خانواده اصيل روحاني چشم به جهان مي گشايد. پس از طي دوران طفوليت به مكتبخانه رفته و به فراگيري دروس ابتدايي مي پردازد. در سن دوازده سالگي به حوزه علميه مشهد عزيمت نموده و به تحصيل مقدمات علوم اسلامي اشتغال مي ورزد. در سال 1316 عليرغم مبارزه شديد رضاخان با روحانيت و عليرغم مخالفت دوستان و نزديكان، براي تكميل تحصيلات خود عازم حوزه علميه قم مي شود در حالي كه به تازگي موسس گرانقدر آن آيت الله العظمي حاج شيخ عبدالكريم حائري يزدي ديده از جهان فروبسته و رياست حوزه را سه تن از مدرسان بزرگ آن آيات عظام سيد محمد حجت، سيد صدرالدين صدر و سيد محمد تقي خوانساري به عهد گرفته اند. در اين سي دي ديدگاههاي شخصيتهاي مختلف از جمله حضرت امام، مقام معظم رهبري و ساير بزرگان پيرامون شهيد مطهري و همچنين آثاري از مركز پژوهشهاي اسلامي صدا و سيما پيرامون شهيد مطهري گردآوري شده است
   
  4. روزشمار تاريخ:
  تاريخ خوب و بد و زشت و زيبا را در نظر انسان مي نشاند و رفتار و كنش و واكنش او را متاثر مي سازد.
  روز، ماه و سال ، واحدهاي سنجش زمان و ظرف وقوع حوادث و پيشامدهايست كه گذر و تكرار ظاهري آنها بهانه اي براي يادآوري و شيريني ها و تلخ كامي هاي رخدادهاست براي آگاهي بيشتر از وقايع گذشته و براي اطلاع از رمز و راز موفقيتهاي چهره هاي ماندگار و راهنمايي درباره آثار بجا مانده از گذشته، مركز پژوهشهاي اسلامي صدا و سيما نرم افزار روزشمار تاريخ كه برگرفته از سه كتاب روزشماري قمري، روزشمار شمسي و روزشمار ميلادي است، به ساحت برنامه سازان و فرهنگ سازان ارجمند تقديم مي نمايد.
  اين مجموعه شامل بيش از 5600 مناسبت به همراه بيش از 4500 شرح و حدود 1000 آيه و حديث مي باشد.
   
  5. نظام فكري اسلام؛
  مركز پژوهشهاي اسامي صدا و سيما در تلاش است، گوهرهاي خوش تراش درياي معارف اسلامي را با ياري پژوهشگران توانا در اختيار ژرف انديشان، پژوهشگران و برنامه سازان صدا و سيما قرار دهد.
  از اين رو طرح نظام فكري را در دستور كار خود قرار داده و در نظر دارد مطاب آن را در سه قالب مهم نرم افزار، كتاب و پايگاه اطلاع رساني ارائه دهد.
  در اولين قدم بخشي از مطلب طرح نظام فكري اسلام كه از بيان و بنان دانشمندان  و انديشمندان گوناگون اسلامي نظير از انديشه هاي امام خميني، علامه طباطبايي، شهيد مطهري، آيتالله مصباح يزدي و آيتالله جوادي آملي، بهره گرفته شده در قالب نگارش نخستين نرم افزا، تقديم انديش ورزان مي شود.

   
    6. گنجينه رمضان:
  سلام بر ميهمانان خدا، سلام بر روزه داران رمضان، سلام بر آنانكه با نيروي ايمان نفس را مهار كرده و خود را از پليديها و زشتي‏ها رهانيدند و به دروازه سعادت و سلامت ره سپردند.
  در موسم رحمت و تجلي حقيقت و نزول بركت با تهذيب نفس و تطهير قلب به عالم عُلْوي پر مي‏گشاييم و طيران آدميت را به نظاره مي‏‌نشينيم و با تمرين خلوص و بندگي از خدا مي‏خواهيم كه بر محمد و آلش درود فرستد و بر ما شناخت فضايل اين ماه و بزرگداشت حرمت آن را ارزاني فرمايد.
  آثار مركز مرتبط با ماه مبارك رمضان در اين كتابخانه الكترونيكي تقديم دوستداران گرديده‌است.
   
   7. اصلاح الگوي مصرف:
  ما بايستي الگوي مصرف را اصلاح كنيم. ما بايستي به سمت اصلاح الگوي مصرف حركت كنيم. مسئولين كشور در درجه‏‌ي اول - چه قوه‏‌ي مقننه، چه قوه‏‌ي مجريه، و چه ساير مسئولين كشور؛ قوه‏‌ي قضائيه و غير آنها - و اشخاص و شخصيتها در رتبه‏‌هاي مختلف اجتماعي، و آحاد مردم ما از فقير و غني، بايستي به اين اصل توجه كنند كه بايد الگوي مصرف را اصلاح كنند.
  لذا من اين سال را، سال «حركت مردم و مسئولين به سوي اصلاح الگوي مصرف» ميدانم و اميدوارم كه اين عنوان - كه «اصلاح الگوي مصرف» است - براي همه‏‌ي ما دستورالعمل باشد و همه‏‌ي ما بتوانيم برطبق اين شعار مهم و حياتي و اساسي براي كشور عمل كنيم و از منابع كشورمان به بهترين وجهي استفاده نمائيم.
  مركز پژوهش‌ها پيرو فرمايش مقام معظم رهبري و حسب وظايف سازماني خود اقدام به چاپ كتب و ويژه‌نامه هاي متناسب با سال اصلاح الگوي مركز كرده است كه در اينجا كتابخانه الكترونيكي آثار مركز مرتبط با موضوع اصلاح الگوي مصرف در يك نرم افزار تقديم مي‌گردد.
     
  8. همت مضاعف، كار مضاعف:
   با نامگذاري سال 1389 به سال همت مضاعف كار مضاعف توسط رهبر معظم انقلاب اسلامي ايران، مركز پژوهش‌هاي اسلامي صدا و سيما در راستاي اهداف خود اقدام به انتشار كتاب‌ها و نشريات مرتبط با اين سال نمود كه متن كامل آنها در بخش ويژه سال همت مضاعف، كار مضاعف سايت مركز قرار گرفته است علاوه بر اين جهت راحتي كاربران محترم نرم افزار مربوطه نيز منتشر گرديد.
  اين نرم‌افزار شامل سرفصل‌هاي ذيل مي‌باشد:
  - پيام نوروزي رهبري به مناسبت تحويل سال 89
  - سخنراني معظم له در اجتماع نوروزي زائرين و مجاورين حرم مطهر رضوي
  - متن كامل كتاب‌ها و نشريات مركز در موضوع سال همت مضاعف، كار مضاعف
  - آيات و احاديث مرتبط با موضوع سال
  - بيانات امام خميني (ره) مرتبط با موضوع سال
  - بيانات مقام معظم رهبري مرتبط با موضوع سال
  - كلام بزرگان
  - مقالات
       
   
    9.بانك اطلاعات كارشناسان
  صدا و سيما به عنوان فراگيرترين رسانه ارتباطي همانند دانشگاهي است كه در گسترش آگاهي و رشد جامعه در زمينه هاي گوناگون اجتماعي نقش به سزايي دارد و تحقق اين امر تنها با به كارگيري نظام مند از فرهيختگان آگاه و توانا در كنار برنامه سازان متعهد امكان پذير است تا با جهت دهي كارآمد برنامه ها و انتقال رساترين پيام‌ها به مخاطب در بهترين قالب‌ها در جهت مديريت و هدايت فرهنگ عمومي جامعه تلاش كند.
  براي تامين اين نياز مديريت انديشمندان و كارشناسان مركز پژوهش‌هاي اسلامي صدا و سيما از سال 1378 هجري شمسي براي شناسايي، طبقه بندي و ساماندهي اطلاعات كارشناسان رشته‌هاي انساني و اسلامي اقدام كرد. حاصل تمامي اين تلاش‌ها در قالب 4000 پرونده اطلاعاتي گردآوري و آرشيو شده ‌اند كه تا كنون بالغ بر 800 پرونده مراحل تحقيقات و شوراهاي علمي و تخصصي را گذرانده و وارد نرم افزار بانك اطلاعات كارشناسان گرديده است.
   
   10. سال جهاد اقتصادي
  با نامگذاري سال 1390 به سال جهاد اقتصادي توسط رهبر معظم انقلاب اسلامي ايران، مركز پژوهش‌هاي اسلامي صدا و سيما در راستاي اهداف خود اقدام به انتشار كتاب‌ها و نشريات مرتبط با اين سال نمود كه متن كامل آنها در بخش ويژه سال جهاد اقتصادي در سايت مركز قرار گرفته است علاوه بر اين جهت راحتي كاربران محترم نرم افزار مربوطه نيز منتشر گرديد.
  اين نرم‌افزار شامل سرفصل‌هاي ذيل مي‌باشد:
  - پيام نوروزي رهبري به مناسبت تحويل سال 90
  - سخنراني معظم له در اجتماع نوروزي زائرين و مجاورين حرم مطهر رضوي
  - متن كامل كتاب‌ها و نشريات مركز در موضوع سال جهاد اقتصادي
  - جهاد اقتصادي از منظر قرآن كريم
  - بيانات امام خميني (ره) مرتبط با موضوع سال
  - بيانات مقام معظم رهبري مرتبط با موضوع سال