فلسفه تاسيس اداره‌كل پژوهش‌هاي اسلامي صداوسيما؛ پاسخ به چالش‌هاي عرصه رسانه
 •  

  نشست تخصصي مباني (محتوايي) مديريت اسلامي رسانه؛ چيستي، امكان و تحقق با حضور دكتر حسين ساري و حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر ولي‌الله نقي‌پورفر در تالار انديشه اداره‌كل مركز پژوهش‌هاي اسلامي صداوسيما با حضور مديران و پژوهشگران اداره كل برگزار شد.

  در ابتداي اين نشست كه به همت خانه دين و رسانه و با همكاري گروه مديريت، سياست و اقتصاد اسلامي برگزار شد، دكتر محمدحسين ظريفيان، مديركل پژوهش‌هاي اسلامي رسانه، ضمن توجه به تلاش‌هاي اساتيد حوزه مديريت اسلامي به تدوين نقشه جامع مديريت اسلامي اشاره كردند و به معرفي اجمالي اين پروژه كه برآمده از مباني اعتقادي اسلامي و متناسب با اقتضائات ايراني است، پرداختند.

  در ادامه اين نشست حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر ولي‌الله نقي‌پورفر، رئيس گروه مطالعات بنيادي مديريت اسلامي، مديريت اسلامي رسانه را گرايشي بر بستر مديريت اسلامي عام دانستند و به اين نكته اذعان كردند كه ما هنوز تصور روشن از مديريت اسلامي نداريم، ولي با اين وجود، اولين محصول علوم انساني اسلامي ذيل انقلاب فرهنگي، با عنوان نسخه نهايي نقشه جامع مديريت اسلامي در سال 97 منتشر شد و از صداوسيما انتظار مي‌رود براي فرهنگ‌سازي و تبيين اين جريان مبارك سي‌ساله كه اولين حركت در عالم اسلام است، ياري رسان ايشان باشد.

  ايشان تاكيد كردند نگاه عام تحقيقات و پژوهش‌هاي اسلامي دچار كاستي‌هايي است و به‌طور خاص در مباني پژوهش و مباني روش‌شناختي مشكلات جدي داريم. به باور ايشان مديريت اسلامي رسانه تحقيق بين رشته‌اي است كه سه فاز عملياتي دارد؛ در فاز اول بحث از مباني علم است. اين مباني هم در دو شاخه مطرح است؛ مباني محتوايي و مباني روشي. مباني محتوايي شامل سه عرصه معرفت‌شناختي، هستي‌شناختي و نظام‌شناختي است و مباني روش‌شناختي چهارمين عرصه است.

  رئيس مركز مطالعات مديريت اسلامي دانشگاه قم، قصص قرآن را منبع ويژه مديريت اسلامي دانست و افزود دستاوردهاي بسيار عظيمي در قصص قرآن از باب مديريت اسلامي نهفته است و از اين منظر يك سرمايه عظيم براي صداوسيماست.

  دكتر نقي‌پورفر تدبير و ولايت را دو ركن اصلي در مديريت اسلامي معرفي كرده و بيان كردند تدبير مبتني بر تدبر است. مديري اهل تدبير است كه تدبر داشته باشد. تدبر، ژرف‌انديشي، ژرف‌نگري، عاقبت‌انديشي و عاقبت‌نگري است.

  در بخش ديگري از اين نشست دكتر حسين ساري، مدير شبكه تلويزيوني آموزش، رسانه را عرصه خطير و فوق‌العاده مهم و اثرگذار دانستند و خاطرنشان كردند رسانه متعهدِ ديني، توحيدي و اسلامي بايد وجود شريف قرآن كريم را به‌عنوان مصداق اتم و اكمل و اعلاي رسانه مدنظر قرار دهد. ايشان چالش‌هاي اصلي رسانه اسلامي را چالش فهم دقيق از ماجرا، مساله‌يابي و مواجهه با مخاطب عنوان كردند و فلسفه وجودي تاسيس اداره كل پژوهش‌هاي اسلامي صداوسيما را رفع موانع و پاسخ به اين چالش‌ها دانستند.

  دكتر ساري، استاد برجسته دانشگاه در بخش ديگري از سخنان خود به منويات مقام معظم رهبري و اهميت عقلانيت و مهارت دشمن‌شناسي اشاره كرده و بيان داشتند مدير رسانه بايد مهارت شناخت رقيب و محيط را داشته باشد، چراكه كنشگران متعددي، فعال در اين عرصه هستند.

  دكتر ساري در تعريف رسانه اسلامي گفتند اين رسانه بايد به مثابه ابزار يا محملي باشد كه پيام واجد عقلانيت و بينش صحيح را به‌منظور همان هدايت‌بخشي به جامعه معرفي كند. ايشان از موضع موسيقي به‌عنوان يكي از بزرگترين چالش‌هاي موجود در رسانه اسلا‌مي نام بردند و بر ضرورت تدوين فقه عملي رسانه اسلامي تاكيد كردند.


   

  اخبار