دكتر فواد ايزدي: رسانه ها و صاحب نظران غربي بر افول آمريكا اجماع دارند

 • به گزارش روابط عمومي اداره كل پژوهش هاي اسلامي سازمان صدا و سيما نشست تخصصي «افول آمريكا و بازتاب آن در رسانه‌هاي غربي» با سخنراني دكتر فؤاد ايزدي عضو هيات علمي دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران با حضور مديران و پژوهشگران دين و رسانه در تالار انديشه اين اداره كل برگزار شد.
  دكتر ايزدي در اين نشست با استناد به صحبت هاي اخير امانوئل مكرون رئيس جمهور فرانسه گفت:  مكرون با مجله اكونوميست كه مجله انگليسي است، مصاحبه كرده است. اينكه اين مجله را انتخاب كرده، به نظر مي‌رسد مي‌خواسته مخاطبي فراتر از مخاطب فرانسوي زبان داشته باشد. وي در اين مصاحبه گفته «از نظر ژئوپليتيك، اروپا در حال محو شدن است». ما در انگليسي كلمه disappear را داريم كه به معني محو شدن است. كلمه محو را براي اروپا به‌كار برده است كه  از نظر ژئوپليتيك اروپا در حال محو شدن است.
  اين كارشناس مسائل آمريكا ادامه داد: مكرون در اين مصاحبه گفته «آمريكا بي‌ثبات (unstable) است و قابل اعتماد نيست». خيلي جالب است كه هم رهبري ما و هم رئيس جمهور فرانسه مي‌گويد كه آمريكا قابل اعتماد نيست. «شكست در سوريه، نشان داد بلوك غرب در حال فروپاشي است». بين افول و فروپاشي تفاوت است. در مورد بحث افول اجماع است، ولي در بحث فروپاشي اجماع نيست. رئيس جمهور فرانسه كلمه collapse را به‌كار برده است و نه decline به معني افول. ايشان كلمه collapse به معني فروپاشي را استفاده كرده است.
  اين استاد دانشگاه در ادامه تحليل مصاحبه مكرون اظهار داشت: اينكه «ناتو، دچار مرگ مغزي شده است» يك جمله مشهور است و «در نگاه ترامپ، ناتو وسيله اي براي فروش كالاهاي آمريكايي است». آقاي ترامپ كاملا نگاه اقتصادي دارد و مي‌گويد شما عضو ناتو هستيد، پس اسلحه ما را بخريد، هواپيماي ما را بخريد و از كالاهاي آمريكايي حمايت كنيد. اينها را كه دوستان مي‌شنوند به مزاح مي‌گويند آقاي مكرون در حال تشرف به اسلام است و فرد خوبي شده است. ولي ايشان مي‌گويد «اسلام سياسي، بزرگترين دشمن اروپاست». يعني در ضمن اين كه ناراحت است كه اروپا در حال محو‌شدن است، در عين حال نسبت به اسلام و مسلمانان تجربه خوبي ندارد.
  برتري نظامي ايران در برابر آمريكا و هم پيمانانش در خاورميانه 
  دكتر ايزدي با اشاره به گزارش اخير يك انديشكده مشهور انگليسي به نام انستيتو بين‌المللي مطالعات راهبردي (IISS) در مورد نفوذ منطقه‌اي ايران بيان داشت: در اين گزارش كه در 18 ماه كار شده با بيش از هزار كارشناس صحبت شده و با عنوان «برتري نظامي ايران در برابر آمريكا و هم پيمانانش در خاورميانه» در روزنامه گاردين چاپ شده است. اين جمله‌اي است كه از گزارش برداشت كرده و تيتر زده است. مي‌دانيد كه اين حرف كمي نيست. مركزي در سوئد كارهاي پژوهشي راهبردي انجام مي‌دهد، به نام انستيتو بين‌المللي پژوهش‌هاي صلح استكهلم. اينها سالانه هزينه نظامي خيلي از كشورها را آمار مي‌گيرند و ليست مي‌كنند. در مورد ايران 10 ميليارد دلار آمار داده بودند، آمريكا بيش از 700 ميليارد است. يعني هزينه نظامي آمريكا هفتاد برابر ايران است. نتيجه اين است كه نفوذ و قدرت منطقه اي ايران بيش از آمريكا و هم‌پيمانان او در منطقه است.
  وي ادامه داد: بايد به اين نكته توجه كرد كه آمريكايي ها در مناطق ديگر دنيا هم هستند و همه نيروها را در منطقه غرب آسيا متمركز نكردند. منظور از «برتري» در اين گزارش، برتري نظامي است، نه برتري سياسي يا فكري يا جذابيت ديني و در متن گزارش توضيح مي‌دهد كه چرا به اين نتيجه رسيده است. البته ما بحث نظامي نمي كنيم و اگر خواستيد، مي توانيد به متن مراجعه كنيد.
  اين كارشناس مسائل آمريكا اظهار داشت: من دو جمله از متن اين گزارش برداشت كردم. اول اينكه نفوذ منطقه اي و استفاده از گروه‌هاي هم پيمان، قدرت نظامي ايران را به شدت افزايش داده است. دليلش اين است كه ايران، شبكه‌اي ايجادكرده از نيروهايي كه با او هم پيمان هستند، مثل حزب الله لبنان. در سطح هم پيماني هستند كه جانشان را در دست گرفتند. دوستان كه به جنوب لبنان تشريف مي‌برند، اين طرف مرز صهيونيست‌ها هستند و آن طرف مرز، پرچم ايران است. حزب الله پرچم خودش و لبنان را نزده است، پرچم ايران را زده است يعني ايران با اسرائيل مرز دارد، ولي اسرائيل با ايران مرز ندارد.
  وي در خصوص برداشت دوم خود از گزارش انديشكده (IISS) گفت: قدرت نظامي متقارن، توانايي متوقف‌كردن قدرت نامتقارن ايران را ندارد. قدرت متقارن آمريكا بيش از ماست، ولي ما از ابزارهاي نامتقارن استفاده مي‌كنيم كه نتيجه اين مي‌شود كه در عمل، توانمندي نظامي ما را بالا مي‌برد. چون توانمندي نظامي اين است كه متقارن را با غير متقارن بايد جمع كنيد و زماني كه جمع مي‌شود، ما جلوتر هستيم.
  عضو هيات علمي دانشگاه تهران افزود: اين گزارش، افول آمريكا در حوزه نظامي را بيان مي‌كند. دوستان مي‌دانند كه در منطقه غرب آسيا جاهايي كه الان ايران حضور دارد، قبلا نبود. چون بيش از 700 سال اين مناطق در دست عثماني بود. پس از انقراض عثماني انگليس و فرانسه آمدند. انگليس و فرانسه هم به ما راه نمي‌دادند. پس از اينها، آمريكا آمد و او هم به ما راه نمي‌داد. دليل اين كه ايران نفوذ و حضور منطقه‌اي دارد، به اين برمي‌گردد كه آمريكا رو به افول است و جايگاه خودش را ندارد و از اين‌رو، قدرت ما افزايش پيدا كرده است. 
  دكتر ايزدي با اشاره به وجود اسناد دلالت كننده بر افول آمريكا بيان داشت: در آمريكا 17 نهاد اطلاعاتي داريم. بعضي مثل سي‌آي‌اي و اف‌بي‌آي مشهور هستند و بعضي كمتر شهرت دارند، ازجمله نهادي با عنوان شوراي ملي اطلاعات (national intelligence council). اين نهاد آينده‌پژوهي مي‌كند، كارويژه اينها اين است كه روندهاي جهاني را بررسي مي‌كنند. متني را كه اخيرا منتشر كرده، «global trends 2030» است كه مي‌خواهد ببينيد مثلا دنياي 2030 چه حال و هوايي خواهد داشت و روندهاي جهاني به چه سمتي ما را مي‌برند.
  در سال 2030، هيچ قدرت هژمونيكي در دنيا نخواهيم داشت
  اين استاد دانشگاه در ادامه گفت: متن گزارش «global trends 2030» 160 صفحه است و به شدت روي آن زحمت كشيدند. در متن آمده: «در سال 2030، هيچ قدرت هژمونيكي در دنيا نخواهيم داشت. قدرت به شبكه‌ها و ائتلاف‌ها در يك جهان چند قطبي منتقل مي‌شود». يعني اگر ما يك زماني قدرت هژمونيك بوديم، تا 2030 از حضور شما مرخص مي‌شويم و قدرت هژمونيك نيستيم و قدرت جهان چند قطبي مي‌شود. اين نكته اي است كه حضرت آقا هم پيچ تاريخي را چند سال پيش مطرح كردند و واقعا دنيا در حال تغيير است. دنيا بعد از جنگ جهاني دوم، دو قطبي بود؛ شوروي و آمريكا. تا اوايل دهه 90 ميلادي اوضاع به همين‌گونه بود و بعد شوروي فروپاشيد. الان نهادهاي اطلاعاتي خودشان توضيح مي‌دهند كه حالت تك قطبي وجود نخواهد داشت؛ هيچ قدرت هژموني در دنيا نخواهد بود.
  وي افزود: در بحث افول، اجماع است به اندازه‌اي كه نهادهاي اطلاعاتي آمريكايي هم مي‌گويند دنيا چند قطبي مي‌شود. خلاصه عرض ما در اين بخش اين است كه آمريكا تبديل به كشور معمولي مي‌شود. ممكن است قدرتمند باقي بماند، ولي چيزي شبيه فرانسه مي‌شود. فرانسه الان بمب اتم دارد، ارتش و صنعت و فناوري هم دارد. رئيس جمهور اين كشور مي‌گويد كه مشكل سياسي و اقتصادي و اخلاقي و اجتماعي هم دارد.
  دكتر ايزدي در ادامه بيان داشت: زماني كه آمريكا افول پيدا مي‌كند و كشور معمولي‌تري مي‌شود، ديگر مدعي ما نيست. اولين جايي كه آمريكايي‌ها كودتا كردند، تهران بود. دوره ابرقدرتي خودشان را در سال 1332 يا 1953 ميلادي كه چند سالي از جنگ جهاني دوم گذشته بود، در ايران پيدا كردند. در سال 1332 در ايران كودتا كردند و در سال 1333 در گواتمالا كودتا كردند و پيش رفتند. به نظر مي‌رسد كه با ما شروع كردند و ما با هم تمام مي‌كنند، يعني از ابرقدرتي مي‌افتند. سياست‌هاي آمريكا پيش نمي‌رود.
  عضو هيات علمي دانشگاه تهران افزود: شما ديديد كه سياست‌هاي آقاي ترامپ نسبت به ايران چه بود. او و اطرافيانش علاقمند به سرنگوني جمهوري اسلامي ايران بودند. صدا‌و‌سيما حرف‌هاي آقاي بولتون را پخش كرد كه ايران چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي را نمي‌بيند؛ اين شعار نبود، كار شده بود، بودجه گذاشتند، افرادي را گماشتند، طراحي كردند، در داخل و خارج از كشور شبكه‌سازي كردند ولي نتوانستند و فروپاشي رخ نداد.
  وي ادامه داد: عده‌اي در آمريكا مي‌گفتند اگر ايران فرو نپاشد، حداقل امتيازات بيشتري بگيريم. سياست دوم هم نشد؛ چون افزون بر اين كه امتيازات جديدي نگرفتند، امتيازهاي قبلي را هم ذيل برجام از دست مي‌دهند. عده اي در واشنگتن مي‌گفتند اگر فروپاشي رخ نداد و جمهوري اسلامي امتياز جديدي هم نداد، چون تحت فشار است ممكن است بهانه‌اي براي حمله نظامي به دست آمريكا بدهد. مدتي است كه اين گروه هم ساكت هستند، چون با سرنگوني قوي ترين پهپاد آمريكايي معلوم شد كه ايران توانمندي نظام بالايي دارد.
  اين كارشناس مسائل آمريكا در خصوص بيانات رهبر معظم انقلاب در مورد افول آمريكا گفت: نكته‌اي كه در فرمايشات حضرت آقا هم بود، بحث افول موريانه‌اي است. در سخنراني 14 خرداد بيان داشتند كه يكي از كارشناسان غربي اين را عنوان كرده است و نامي از او نبردند. آقاي پروفسور كريستوفر لن كه يكي از اساتيد مطرح مطالعات راهبردي در آمريكا است، از نظريه‌پردازان اين بحث است. متاسفانه صدا و سيما كليپي از حضرت آقا در مورد افول پخش مي‌كند و شب هم فيلم آمريكايي با نماد آسمان‌خراش نمايش داده مي‌شود و مردم با خود مي‌گويند افولي وجود ندارد با اين همه امكانات و اتومبيل‌هاي آخرين سيستم.
  فروكش كردن قدرت اقتصادي و سياسي آمريكا
  دكتر ايزدي در خصوص افول قدرت اقتصادي و سياسي آمريكا گفت: بعد از جنگ جهاني دوم، قدرت اقتصادي آمريكا نيمي از اقتصاد دنيا را مديريت مي‌كرد. الان اين رقم به حدود 20 درصد رسيده و همچنان در حال كاهش است. يعني جايگاه اقتصادي آمريكا كاهش پيدا كرده است. در حوزه سياسي، خيلي از حرف‌هايي كه آمريكايي‌ها در سازمان ملل مي زدند، به آن توجه مي‌شد و اجرا مي‌شد و تا همين اواخر هم ادامه داشت. ائتلافي كه جرج بوش پدر براي جنگ اول جنگ خليج فارس توانست هماهنگ كند، حدود 80 كشور در اين ائتلاف قرار گرفتند. ديروز آمريكايي‌ها اعلام كردند كه ائتلافي براي مباحث امنيتي خليج فارس دارند و 7 كشور به اين ائتلاف پيوست كه آلباني يكي از آن‌ها بود. يعني كشور ديگري نبوده و مجبورند كه آلباني را در ليست بگذارند.
  اين استاد دانشگاه ادامه داد: در حوزه سياسي حرف آمريكايي‌ها در دنيا جلو نمي‌رود. اگر شما به راهبرد امنيت ملي آمريكا مراجعه كنيد كه هر دو سال يكبار منتشر مي‌شود و رئيس جمهور آن را امضا مي‌كند، به‌صراحت عنوان مي‌شود كه نهادهايي كه آمريكايي‌ها تاسيس كردند، ابزاري براي فشار بر اين كشور شده است. زماني كه در مجمع عمومي سازمان ملل راي‌گيري مي‌شود، خيلي از موارد تنها چند كشور محدود با او موافق هستند و بقيه مخالف هستند. زيرا آمريكا در شوراي امنيت حق وتو دارد، ولي در مجمع عمومي حق وتو ندارد. اين افول سياسي در سطح بين‌الملل است، چون جايگاه خودش را از دست داده است.
  رئيس جمهور شدن فردي مثل ترامپ نشانه افول آمريكاست
  هيات علمي دانشگاه تهران در خصوص افول آمريكا در اوضاع داخلي گفت: در اوضاع داخلي نيز شاهد افول آمريكا هستيم و بهترين نشانه آن آقاي ترامپ با حواشي و مشكلات و ادبيات و اخلاق خودش است كه رئيس جمهور شده است. رئيس جمهور شدن فردي مثل ترامپ نشانه افول است. روساي جمهور قبلي آمريكا كلاس و قدرت بيان و پرستيژ داشتند، اكنون فردي در حد آقاي ترامپ سركار است. چند روز پيش واشگنتن‌پست خبر داده بود كه ممكن است مايكل بلومبرگ براي انتخاب رياست جمهوري كانديد شود. اينها نشانه‌هاي افول است، زيرا در مجموع حزب دموكرات فرد درستي نبود كه احساس كنند مي‌تواند در مقابل ترامپ بايستد. مايكل بلومبرگ ميليارد است، و همين كه خبر منتشر شد، آقاي ترامپ او را مسخره مي كند و مي‌گويد مايكل كوچولو! چون كمي‌كوتاه قامت است.
  وي افزود: انسداد سياسي كه در اين كشور وجود دارد، نشانه ديگر افول است. اخيرا، دولت آمريكا به مدت يك ماه تعطيل شد، يعني اگر به ادارات دولتي رجوع مي‌كردند، با زنجير بسته بودند. استيضاح رئيس جمهور كه در مجلس راي آورده است، نشانه ديگر است. آماري كه رهبر معظم انقلاب درباره بدهي‌هاي دولت دادند، 15 تريليون دلار بود و اكنون 24 تريليون است. مردم آمريكا هم 60 تريليون بدهي دارند. يكي از اقتصاددانان آمريكايي محاسبه كرده بود كه اگر همه پول‌هاي موجود در بانك‌هاي دنيا را جمع كنيد، رقم بدهي دولت و مردم نيست، يعني اگر همه مردم دنيا جمع شوند، نمي‌توانند بدهي آمريكا را پرداخت كنند. چون اينها توليد پول مي‌كنند، پشت سيستم مي‌نشينند و يك ميليون دلار ارز ديجيتالي توليد مي‌كنند. 
  دكتر فواد ايزدي در خصوص برخي آمارهاي داخلي آمريكا كه دلالت بر افول دارد گفت: آمارهايي در مورد تعداد زندانيان، وضعيت سياه‌پوستان و وضعيت بيكاري ارائه شده است. طبق گزارشي در مورد اپيدمي خودكشي در آمريكا، مردهاي سفيدپوست ميانسال به صورتي غير معمول خود را مي‌كشند. آن ها از نظر ثروت و موقعيت سني وضع بهتري دارند. دانشمندان علت اين امر را نمي‌فهمند، مي تواند علتش پوچ‌گرايي باشد. وزارت كشاورزي آمريكا آمار داده كه 42 ميليون نفر با معضل گرسنگي مواجه هستند. به اين معنا نيست كه از گرسنگي فوت مي‌كند، يعني صبح صبحانه نداشته، ظهر ناهار نداشته ولي شب نان مي خورد.
  سيستم حكومتي آمريكا نيروي جان بركف ندارد
  اين استاد دانشگاه در مورد نيروهاي نظامي آمريكا خاطر نشان ساخت: سيستم حكومتي در آمريكا نگاه ايدئولوژيك ندارد، زماني فرد جانش را در دست مي‌گيرد كه ايدئولوژي داشته باشد. زماني كه داعش به موصل حمله كرد، جاده خروجي موصل پر از يونيفورم بود و شبكه‌هاي خارجي نشان مي‌داد كه سربازان عراقي يونيفورم را كنده و فرار كرده بودند. نه خود آمريكايي‌ها براي دفاع ماندند و نه سربازاني كه تحت آموزش آمريكايي‌ها بودند. در نهايت حشدالشعبي ذيل پرچم امام حسين(ع) و پرچم مرجعيت و دين، از موصل دفاع كرد و موصل را پس گرفت. آمريكا نمي تواند كشته بدهد، چون افراد تنها براي منابع مالي داوطلب حضور در ارتش مي‌شوند.
  عضو هيات علمي دانشگاه تهران افزود: در متني كه از IISS خواندم مي‌گفت ايران هم پيماناني دارد كه حاضرند براي ايران بجنگند، براي اسلام و تشيع و امام حسين(ع). چيزهايي كه طرف مقابل ندارد، يعني نيروي سعودي مي‌گويد من براي محمد‌بن سلمان بجنگم؟ بنابراين عربستان سعودي مجبور مي‌شود كه نيرو از سودان جمع كند.
  ايزدي در خصوص افول آمريكا در نهادسازي گفت: يكي از دلايل موفقيت آمريكا در گذشته اين بود كه نهادسازي خوبي داشت. يكي از مشكلات كشور ما اين است كه نهادهاي ريشه‌دار درازمدت در كشور ما وجود ندارد، تنها نهاد حوزه علميه را داريم كه هزار سال است همچنان پابرجاست و نتيجه آن انقلاب اسلامي ‌شده است. اين نوع نهادها را آمريكايي‌ها داشتند، مثلا نهادهاي دانشگاهي خوبي دارند، نهاد رياست جمهوري دارند. اتفاقي كه افتاده اين است كه نهادهاي آمريكا در حال از‌بين‌رفتن است. نهاد رياست جمهوري تحت رياست ترامپ است. براساس آمار موسسه نظرسنجي گلوپ درصد محبوبيت كنگره 12 درصد است. رئيس دموكرات‌ها مدتي پيش گفته بود كه محبوبيت كره شمالي در آمريكا بيشتر از محبوبيت كنگره است. چون براساس آمار موسسه گلوپ محبوبيت كره شمالي 14 درصد بود.
  جايگاه آمريكا در قدرت نرم دچار چالش جدي شده است
  دكتر ايزدي در خصوص افول آمريكا در حوزه قدرت نرم اظهار داشت: براساس نظرسنجي مركز تحقيقات پيو (pew research center) كه كارهاي بين‌المللي انجام مي دهد، جايگاه آمريكا در قدرت نرم دچار چالش جدي شده است. من يك ماه پيش به ايرلند سفر كردم. ايرلند كشور جالبي است و ما از آن غافل هستيم، چون دعواي تاريخي با انگلستان دارند و خيلي انقلابي هستند. ايرلند شمال متعلق به انگليس است و در آنجا سلطه دارند ولي جمهوري ايرلند، افراد انقلابي زيادي دارد. در جلسه گروه‌هاي ضد جنگ در آنجا، بيشتر افراد چفيه داشتند و به شدت ضد آمريكايي هستند. از اين جنبه، قدرت نرم آمريكا هم رو به افول است. موارد اين چنيني زياد داريم.
  مخالفت برخي افراد در داخل كشور با طرح موضوع «افول آمريكا»
  دكتر ايزدي با اشاره به مخالفت برخي افراد در داخل كشور با طرح موضوع افول آمريكا اظهار داشت: افرادي از دهه 80 ميلادي متوجه افول آمريكا شدند. آقاي والراشتاين كه نظريه پرداز برجسته اي در حوزه جامعه شناسي است و بيشتر كتاب‌هاي او به فارسي ترجمه شده است، از اساتيد پيشگام در اين بحث بود. 
  وي ادامه داد: ساموئل ‌هانتينگتون، از ديگر افراد بود. البته ايشان در ايران به بحث تقابل تمدن‌ها معروف است ولي اتفاقا ايشان از اساتيدي است كه بحث افول را در دهه 80 ميلادي مطرح كرده است. كريستوفر لن اين موارد را در متن خودش توضيح مي‌دهد و بعد مي‌گويد «بنابراين موازنه قدرت تغيير مي‌كند. افول‌گرايان (اساتيدي كه در دهه 80 اين حركت را شروع كردند و الان همه افول‌گرا هستند) معتقد بودند كه ايالات متحده به علت ضعف‌هاي ساختاري بنيادين در اقتصاد آمريكا، دچار يك افول موريانه‌وار آرام است كه به‌تدريج پايه‌هاي آن را مي خورد و به‌صراحت منتظر اثرات اين افول موريانه‌وار و نقش ايالات متحده در جهان در اوايل قرن 21 هستيم».
  ايزدي در خصوص دليل كاربرد اصطلاح «افول موريانه وار» بيان داشت: ميزي را تصور كنيد كه تميز و زيبا است ولي اگر موريانه بزند، ناگهاني فرو مي‌ريزد و از درون تهي مي‌شود. اين را ما در سال 2008 تجريه كرديم كه بحران اقتصادي آمريكا اتفاق افتاد. در آن زمان ما آمريكا بوديم و همه مي‌گفتند اگر دولت كار خاصي را در بازه زماني مطرح شده، انجام نمي‌داد، اقتصاد آمريكا فرومي‌پاشيد. همان زمان هم آسمان‌خراش و اتومبيل خوب بود. اتفاقي كه در آمريكا افتاده اين است كه ظواهر حفظ مي‌شود ولي عقبه اين ظواهر چقدر قدرت و ريشه دارد، مورد ابهام است.
  اين كارشناس مسائل آمريكا در خصوص طرح موضوع «افول» در داخل آمريكا بيان داشت: بحث افول در رسانه‌هاي آمريكايي محدوديت ندارد، البته به دليل آزادي نيست. چون بعضي از بحث‌ها محدوديت دارد، مثلا بحث فلسطين به‌شدت محدوديت دارد. يكي از دلايل انتخاب آقاي ترامپ اين است كه اعلام كرد آمريكا رو به افول است و اقتصاد و سياست و فرودگاه‌ها اين مشكلات را دارند، و گفت من اينها را درست مي‌كنم. مردم كه ديدند درست مي‌گويد، به او راي دادند. بنابراين بحث افول در رسانه‌هاي آمريكا به راحتي مطرح مي‌شود و محدوديتي در اين زمينه نمي‌بينم، چون مثل بحث آلودگي هواي تهران است كه همه در مورد آن صحبت مي‌كنند.
  وي افزود: خيلي از اساتيد دانشگاهي ما زماني كه در مورد افول آمريكا صحبت مي‌شود، مي‌گويند اينها سخنان افراد تندرو است و خوششان نمي‌آيد. شما با انتشار مجله «سياحت غرب» و كارهايي از اين دست مي‌توانيد كمك كنيد. يعني هرچقدر اين بحث بيشتر تبيين شود و جمعيت ايران بين‌المللي‌تر شود، به نفع جمهوري اسلامي است. هر چقدر دنيا را آن‌گونه كه هست، بشناسيم، به نفع ماست.

  اخبار