حجت الاسلام والمسلمين رحيميان: نگاه امام خميني(ره) به صداوسيما دانشگاهي فراگير براي نشر ارزش هاي ديني بود
 •  

   به گزارشروابط عمومي اداره كل پژوهش هاي اسلامي صدا و سيما، به مناسبت سي امين سالگرد ارتحال جانسوز حضرت امام خميني(ره) نشستي با عنوان «ياديار» و با حضور حجت الاسلام والمسلمين رحيميان يار ديرين امام و توليت مسجد مقدس جمكران در تالار انديشه اين اداره كل در جمع مديران و پژوهشگران رسانه برگزار شد.

  حجت الاسلام و المسلمين رحيميان در اين نشست با اشاره به تعبير «نفس مطمئنه» در آيات پاياني سوره فجر، حضرت امام خميني(ره) را مصداق بارز نفس مطمئنه دانست و گفت: بيان حال حضرت امام(ره) در وصيتنامه خود با عباراتي همچون «دلي آرام» و «قلبي مطمئن» و «روحي شاد» و «ضميري اميدوار» علاوه بر اوج ايمان او، به درستي راهش، حاكي از اطمينان به آينده انقلابي است كه ابرقدرت هاي شرق و غرب را عاجز ساخته است.
  وي با اشاره به فرازهايي از وصيتنامه الهي- سياسي حضرت امام(ره) در مورد نحوه ترسيم آينده انقلاب اسلامي بيان داشت: از نظر حضرت امام(ره) آينده انقلاب بستگي به دوعامل دارد؛ اول امام و دوم امت. بنيانگذار انقلاب اسلامي ايران در اين مورد تصريح مي كند: «اميد آن دارم كه به فضل خداوند متعال اين معاني انساني به اعقاب ملت منتقل شود و نسلاً بعد نسل بر آن افزوده گردد.»
  توليت مسجد مقدس جمكران، امت انقلابي ايران را از ديدگاه امام خميني(ره) بهتر از مردم عصر رسول الله(ص) دانست و اظهار داشت: هرچند امروز شاهد برخي نقص ها و خيانت ها و اختلاس ها و مفاسد اقتصادي و بي عفتي هستيم اما روي ديگر واقعه را نبايد ناديده گرفت، آن هم گرايش حداكثري مردم به معنويت و مناسك عبادي و اجتماعات عظيم در حمايت از انقلاب و رهبري است. در پرتو پايداري مردم ايران، روز به زور شاهد افزايش اقتدار جمهوري اسلامي ايران هستيم تا جايي كه مي بينيم ايران اسلامي به ابرقدرتي جهاني تبديل شده است.
  وي با اشاره به اقتدار روزافزون انقلاب اسلامي ايران در منطقه غرب آسيا و تاثير آن در معادلات منطقه اي و جهاني اظهار داشت: 40سال قبل، اعراب در جنگ هاي متعدد با اسرائيل شكست خوردند آن هم در كمترين زمان مقابله و رويارويي، اما اكنون كه اسرائيل 40 برابر قوي تر شده است، به بركت و پشتوانه نظام جمهوري اسلامي ايران شاهد پيروزي حزب الله در جنگ 33 روزه و پيروزي مردم غزه و سوريه و عراق هستيم.
  اين يار ديرين امام با تاكيد بر نقش ولايت در تضمين آينده انقلاب اسلامي از ديدگاه امام(ره) گفت: امام(ره) در حالي كه از رهبر جامعه تعبير به «خدمتگزار» مي كند، مي گويد با رفتن يك خدمتگزار در سد آهنين ملت خللي حاصل نخواهد شد.
  حجت الاسلام و المسلمين رحيميان سپس به بيان خاطراتي از امام و ياران و اطرافيان او در تاييد جايگاه و صلاحيت رهبري حضرت آيت الله خامنه اي پرداخت و افزود: گرچه بناي امام(ره) بر رعايت ساختار قانوني انتخاب ولي فقيه بود اما ابايي از اين نداشت كه در مجالس خصوصي نام حضرت آيه الله العظمي خامنه اي را به عنوان فردي شايسته براي رهبري به زبان بياورد و اين بيانگر چرايي اطمينان قلبي امام از آينده رهبري انقلاب اسلامي بود.
  وي با اشاره به نظم بسيار بالاي حضرت امام(ره) و مراقبت ايشان بر برگزاري جلسات روزانه بدون حتي يك روز تعطيلي، به بيان خاطره اي از اظهار ارادت امام(ره) به آيت الله خامنه اي پرداخت و گفت: در جلسه اي ثابت و منظم در دفتر كار حضرت امام(ره) شركت مي كرديم كه اين جلسه به هيچ بهانه اي تعطيل نشد مگر دو بار كه يك موردش مربوط به زماني مي شد كه خبر آوردند حضرت آيه الله خامنه اي براي ديدار ايشان آمده اند و امام جلسه را به احترام ورود ايشان تعطيل كردند.
   توليت مسجد مقدس جمكران با بيان جايگاه مقام معظم رهبري در قلوب مومنان و ارادتمندان به نظام و انقلاب، دايره ولايتمداري ايشان را فراملي دانست و گفت: وقتي سيد حسن نصرالله در سالي كه به عنوان قهرمان جهان عرب معرفي شد، در مقابل دوربين هاي جهاني خم شد و دست رهبر معظم انقلاب را مي بوسد، در پاسخ به سوال كنندگان اظهار مي كند كه خواستم به دنيا بگويم ما هرچه داريم و همه اين پيروزي ها، از بركت پيروي از ولايت فقيه امام خامنه اي است.
  وي با اشاره به اطمينان حضرت امام(ره) به پايداري و بيداري مردم ايران افزود: امام خميني(ره) در بياناتي به مسئولان اظهار مي كند كه بيداري ملت ايران از علائم ظهور حضرت بقيه الله(عج) است. اين انقلاب مخصوص به ايران نيست و سرآغاز انقلاب جهاني حضرت امام مهدي اراحنا فداه است و سرانجام متصل به انقلاب جهاني آنحضرت ميشود.
  توليت مسجد مقدس جمكران با تاكيد بر لزوم تبعيت دستگاه هاي كشور خصوصا صدا و سيما از رهبري، عنوان كرد: هر جا از رهبري تبعيت شد و بر اساس منويات ايشان پيش رفتيم شاهد موفقيت بوديم. آنچه كه امام(ره) از صدا و سيما توقع داشت اين بود كه به عنوان دانشگاهي فراگير، همه ي ملت را به ارزش هاي ديني و الهي سوق دهد.
  حجت الاسلام و المسلمين رحيميان با اشاره به برخورد امام(ره) با عواملي از صدا و سيما كه در مصاحبه اي راديويي، يك بازيگر زن خارجي را به عنوان الگو معرفي كرده بودند، گفت: الگوسازي و معرفي اسوه هايي همچون شهيد فهميده، از راهكارهاي تربيتي امام(ره) است و مسئولان صدا و سيما بايد با پرهيز از الگو قرار دادن شخصيت هاي غيرديني، افرادي را در جامعه مخصوصا براي جوان ها و نوجوان ها الگو و اسوه كنند كه از مدل شهيد محمد حسين فهميده باشند.
  توليت مسجد مقدس جمكران در نفي شبهه موافقت امام(ره) با مذاكره با آمريكا، مواضع حكيمانه رهبر معظم انقلاب در مقابل استكبار جهاني را عينا مطابق با مواضع حضرت امام(ره) دانست و بيان داشت: مواضع امام و رهبري آنقدر نزديك به هم است كه دختر امام مي گفت وقتي پيام حج مقام معظم رهبري را گوش مي دادم گمان كردم پيام را حضرت امام صادر كرده است. مواضع و پايگاه تفكر امام و مقام معظم رهبري يكي است چرا كه خاستگاه اعتقادي هر دوي آن ها آيه 120سوره بقره است كه «لن ترضي عنك اليهود و لا النصاري حتي تتبع ملتهم» هر دو اين را باور دارند كه هرگز يهود و نصارا راضي نمي شوند مگر اين كه از آن ها تبعيت كنيم.
  حجت الاسلام والمسلمين رحيميان دفاع مقدس را آزموني براي اداي تكليف امام و امت خواند و گفت: در دفاع مقدس، ملت ايران به رهبري امام خميني 188هزار شهيد تقديم كرد و همه توانش را در تقابل با شدّادي كه نماينده كل جهان استكبار بود به كار برد. اما بالاخره اين دست قدرت خدا بود كه عراق را نجات داد و صدام را خار و ذليل كرد.
   


   

  اخبار