اداره كل پژوهش‌هاي اسلامي مي‌تواند رسانه ملي را متحول كند
 • حجت‌الاسلام والمسلمين قرائتي:
  اداره كل پژوهش‌هاي اسلامي  مي‌تواند رسانه ملي را متحول كند
  حجت‌الاسلام والمسلمين قرائتي گفت: اداره كل پژوهش‌هاي رسانه ملي با مركزيت قم و با انجام پژوهش‌هاي كارآمد مي‌تواند پايگاهي براي تحول در سازمان صدا و سيما باشد.
  به گزارش روابط عمومي اداره كل پژوهش هاي اسلامي صداو سيما،حجت‌الاسلام والمسلمين محسن قرائتي كارشناس برجسته ديني در رسانه ملي در نشست «نظام هنجاري كارشناسي ديني در رسانه ملي» در تالار انديشه اداره كل پژوهش‌هاي اسلامي رسانه، گفت :كار شما بايد مورد نياز مخاطبانتان باشد؛ بعضي از فيلم‌هايي كه در رسانه ملي پخش مي‌شود مبتلابه هيچ كس نيست؛ پيدا كردن راه‌هاي مناسب براي تشويق مردم به نماز، زكات، قناعت و مانند اين‌ها از وظايف پژوهشگران رسانه است.
  وي با تأكيد بر اينكه كار فرهنگي داراي اصولي است گفت: مومن بودن به كارتان به تأثيرگذاري فعاليت‌هاي شما كمك مي‌كند و بايد به كاري كه انجام مي‌دهيد معتقد باشيد و حتي اگر لازم بود پاي آن بميريد ؛ حضرت اسماعيل در كنار كعبه، حضرت آيت‌الله نجفي در جوار كتابخانه‌اش و آيت‌الله حجت در مدرسه حجتيه آرميده‌اند و اين نشانه‌اي از جان دادن براي كاري است كه به آن معتقد هستيم.
  وي با انتقاد از يك شكل بودن كتاب‌هاي ديني دانشگاه براي تمامي رشته‌ها گفت: هر فرد در دانشگاه براي رسيدن به مقصودي خاص تلاش و يك رشته تخصصي را دنبال مي‌كند؛ بنابراين براي جذابيت بيشتر علوم ديني ارائه شده مي‌توان آيات و روايات هر رشته تخصصي را استخراج و براي هر رشته به صورت مجزا و مشخص آموزش داد.
  حجت‌ الاسلام والمسلمين قرائتي سه راهبرد حكمت، موعظه و جدال نيك را براي جذب جوانان ثمربخش ارزيابي كرد و گفت: به صد نفر كت و شلواري مانند شهيد رجايي و صد آخوند مانند نواب صفوي نياز داريم.
  اين كارشناس برجسته ديني با هشدار اين مطلب كه اگر مسير كنوني را در سبك زندگي ادامه دهيم وضعيت اقتصادي بدتري خواهيم داشت گفت: مسبب همه اين پسرفت‌ها آمريكا نيست بلكه خود ما هم با ترك قناعت و انجام اسراف در اين مسير مقصر هستيم.
  حجت‌ الاسلام والمسلمين قرائتي با تأكيد بر اينكه كارشناسان ديني رسانه ملي خودشان بايد اهل عمل به فرامين اسلامي باشند ابراز داشت: اگر بخواهيم آب را داغ كنيم ابتدا بايد ديگ گرم و داغ شود؛ اگر يك كارشناس مذهبي بخواهد حرفش مثمر باشد، لازم است اول به حرف‌هاي خود عامل باشد.
  اين كارشناس مسائل ديني از سختي‌هاي خود در مسير آماده شدن براي امر تبليغ سخن گفت و افزود: پژوهش‌ها بايد واجب، مستحب، حلال مشكلات جامعه يا حداقل حلال مشكلات يك نفر باشد.
  وي با اشاره به آياتي از قرآن كريم ابراز داشت: قرآن پژوهش‌هاي لغو را مسخره مي‌كند؛ پژوهش درباره تعداد مردگان و زندگان يك قبيله در قرآن امر ناپسندي به شمار مي‌رود؛ درباره تعداد اصحاب كهف در قرآن به صورت صريح به بي‌فايده بدون دانستن تعداد ايشان اشاره شده است؛ از اين آيات بايد براي حل مسائل مختلف استفاده كنيم.
  حجت‌‌الاسلام والمسلمين قرائتي با درخواست از اداره كل پژوهش‌هاي رسانه ملي  براي انجام دو فعاليت اساسي اظهار داشت: شما با ترغيب طلاب به بيان چند نكته قرآني در پنج دقيقه، قرآن را از مهجوريت خارج كنيد؛ در فعاليت دوم از طلبه‌ها تقاضا كنيد طرح‌هايي براي كاهش هزينه‌هاي زندگي ارائه كنند.
  در ابتداي اين جلسه دكتر محمد حسين ظريفيان مدير كل پژوهش‌هاي اسلامي رسانه تشكيل اين جلسه را براي استفاده از تجارب حجت‌الاسلام والمسلمين قرائتي در چهل سال حضور در رسانه ملي عنوان كرد و گفت: يكي از كارهايي كه در اداره كل پژوهش‌هاي صدا و سيما به نتيجه و ثمر نشسته است و نتايج آن را در آينده مي‌بينيم تربيت كارشناس ديني است.
  وي ادامه داد: با مركز مديريت حوزه‌هاي علميه و بخش‌هاي مختلف حوزوي و استقبال جامعه المصطفي و حوزه علميه خواهران، دوره‌هايي براي تربيت كارشناسان ديني شروع شده است كه برخي از حاضران در جلسه در مراحل مختلف اين دوره‌ها شركت كرده و به مراحل نهايي رسيده‌اند.

  اخبار