حضرت آيت‌الله جوادي آملي: اصلي ترين وظيفه صداوسيما در بُعد اخلاق اين است كه حقيقت انسان را به او بشناساند و بفهماند كه حق با اخلاق است نه قدرت
 • مفسر برجسته قرآن كريم با انتقاد از كساني كه قدرت را منشأ حق مي‌دانند و حق را با قدرت تصور مي‌كنند ابراز داشت: در آموزه‌هاي اسلامي حق با اخلاق است و غرب فهم درستي از اخلاق ندارد.


  به گزارش ستاد خبري اولين همايش علمي پژوهشي اخلاق و رسانه، حضرت آيت‌الله جوادي آملي با دبير و روساي كميته‌هاي برگزاري اولين همايش علمي پژوهشي اخلاق و رسانه ديدار و گفت‌وگو كرد.

  آيت الله جوادي آملي در اين ديدار با تسليت ايام اربعين حسيني(ع) بيان داشتند: شعار رسمي ما در ايام سوگ و ماتم اباعبدالله عليه السلام اين دعا است كه مي گوييم «أَعْظَمَ اللَّه اجورنا بمصابنا بالحسين عليه السّلام، و جعلنا و إيّاكم من الطالبين بثاره»؛ بخش اول اين دعا براي ثواب بردن است اما بخش دوم اين دعا، همان چيزي است كه اگر آن را بفهميم و به آن عمل كنيم همه مشكلات ما از جمله در حوزه رسانه حل خواهد شد و آن اين است كه از خداوند مي خواهيم به ما آن توفيق را بدهد كه خون بهاي حسين بن علي(ع) را بگيريم.

  ايشان ادامه دادند: اگر مي خواهيد حيات انساني داشته باشيد بايد «اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ» باشيد خداوند در اينجا زنده ها را مخاطب خود قرار داد؛ معلوم مي شود ما مردگاني هستيم كه به ظاهر زنده ايم و بايد به حيات حقيقي و انساني خود برسيم، توضيح اين مطلب آن است كه برخي حيات گياهي دارند، برخي كه اندكي رشد مي كنند و عاطفه در آنها ايجاد مي شود، از حيات نباتي به حيات حيواني مي رسند، در مرحله بعد اگر تعليم و تربيت حوزه و دانشگاه دست اين شخص را گرفت آنگاه از مرحله حيات حيواني به حيات انساني راه پيدا مي كند.

  حضرت آيت‌الله جوادي آملي ابراز داشتند: دين گفته اگر مي خواهيد زنده شويد بايد به قرآن عمل كنيد، الان بخش اعظم بودجه جهان صرف امور نظامي و توليد اسلحه براي آدمكشي مي شود و كارخانه هاي اسلحه سازي سه شيفت در حال كار كردن هستند، محصول جنگ جهاني اول و دوم بيش از هفتاد ميليون كشته است، الان هم كه عصر جنگهاي نيابتي است! انساني كه در مرحله حيات حيواني مانده باشد دستاوردي به جز كشتار و قتل ندارد.

  استاد خارج فقه و اصول حوزه علميه قم با اشاره به فراز اول سخنان خود خاطرنشان كردند: راه نجات همه ما اين است كه تا زنده ايم و نفس مي كشيم خود را فرزند حسين بن علي(ع) بدانيم؛ وقتي وجود مبارك پيامبر(ص) فرمود «أَنَا وَ عَلِيٌّ أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّة»؛ بيايد فرزندان ما باشيد، ما فرزندي عترت را پذيرفتيم و فرزندان ائمه(ع) شديم در نتيجه حسن بن علي پدر ماست و اينگونه است كه ما مي توانيم خون بهاي سيدالشهداء را مطالبه كنيم، اين راه براي همه ما باز است. چرا اين راه را نرويم و خود را از اين سعادت محروم كنيم؟!

  حضرت آيت‌الله جوادي آملي در ادامه به رسالت ديني و اخلاقي رسانه ها اشاره كردند و بيان داشتند: هنوز تا تحقق خواسته ها و آموزه هاي اسلام در حوزه رسانه فاصله زيادي وجود دارد، اما قطعاً اين توانمندي و ظرفيت در كشور هست، راه هم مشخص است؛ رسانه بايد تلاش كند جامعه را با معارف ديني و اخلاقي آشنا كند، اصلي ترين وظيفه صداوسيما در بعد اخلاق اين است كه به مردم و جامعه بگويد مرگ از پوست به درآمدن است و نه پوسيدن و ما در مواجهه با مرگ، مرگ را مي ميرانيم نه اينكه بميريم، لذا انسان يك موجود ابدي است!، اگر اين اصل را بفهميم و باور كنيم هرگز نه بيراهه مي رويم و نه راه را بر كسي مي بنديم، لذا مشكل ما اين است كه انسان را نشناخته ايم و اين وظيفه رسانه است كه حقيقت انسان را به او بشناساند و بفهماند كه حق با اخلاق است نه قدرت.

  در ابتداي اين ديدار دكتر محمد‌حسين ظريفيان دبير همايش علمي پژوهشي اخلاق و رسانه با بيان تاريخچه‌اي از اداره كل پژوهش‌هاي اسلامي صداوسيما كه ماموريت توليد محتواي ديني و معارفي براي بيش از 150 شبكه رسانه ملي را بر عهده دارد گفت: مأموريت ديگر اين مركز ايجاد ارتباط ميان حوزه‌هاي علميه و صداوسيما است كه پيشبرد آن ثمرات ارزشمندي را به دنبال داشته است.

  مديركل پژوهش هاي اسلامي سازمان صداوسيما با اشاره به فقر موجود در حوزه مطالعات نظري اخلاق و رسانه و قلمرو اخلاق حرفه اي در رسانه گفت: اين همايش متكي به مباني اسلامي است و  با نگاه غير الهي و نسبيت گراي غرب به اخلاق در تقابل است.

  وي اخلاق حرفه‌اي را قلمرو مهمي از  ساحت اخلاق در اين همايش ارزيابي كرد و توضيح داد: بسياري از كارگردانان، تدوينگران، گريمورها، طراحان لباس و اقشاري از اين دست به اين نكته اذعان دارند كه براي اولين بار به بحث اخلاق در اين مشاغل پرداخته مي‌شود و لازم بود كه پيشتر به اين بحث توجه خاصي مبذول شود.

  لازم به ذكر است افتتاحيه اولين همايش علمي پژوهشي اخلاق و رسانه روز چهارشنبه 21 آذرماه 97 در مركز همايش هاي بين المللي سازمان صداوسيما و اختتاميه اين همايش روز پنجشنبه 22 آذرماه سال جاري در شهر مقدس قم به همت اداره كل پژوهش هاي اسلامي صداوسيما و با مشاركت بيش از چهل نهاد عاليِ حوزوي، دانشگاهي و رسانه اي برگزار خواهد شد.

  اخبار