كتاب "ايده‏ ها؛ دستينه‏ اي براي برنامه‏ سازان" ( جلد سوم ويژه پاييز) منتشر شد
 • بدون شك تبيين و توجه به مناسبت‏هاي ديني با درونمايه برگرفته از معارف الهي و فرهنگ اسلامي در ذات خود علاوه بر تعظيم شعائر مذهبي و ارزش‏هايي همچون عزت ملي، وحدت ملي و روح مشاركت‎جويي، مي‏تواند عاملي براي ايجاد دلبستگي بيشتر مردم به آموزه‏هاي ديني و آرمان‏هاي ناب اسلامي باشد.
  از سويي بنابر تعاليم ديني و اسلامي، بزرگداشت مناسبت‏ها و ايام‏الله و تعظيم شعائر الله به‎عنوان مصاديق تحول انسان و تحقق شايسته اين مهم معرفي شده است و نقش عمده‎اي در اشاعه فرهنگ غني اسلامي دارد.
  از ديگر سو به‎دليل دو ويژگي مهم «ديني و ملي‎بودن» سازمان صدا‌وسيما، مناسبت‏هاي ديني و ملي جز جدانشدني از فرايند توليد و پخش در برنامه‏ريزي خرد و كلان اين رسانه بزرگ به‎شمار مي‏آيند.
  اين موضوع بزرگ‏ترين فلسفه وجودي توليد اين اثر در اداره كل پژوهش‏هاي اسلامي رسانه است.
  اهميت اين موضوع، اداره كل پژوهش‏هاي اسلامي رسانه را بر آن داشت تا با تدوين مجموعه‎اي با عنوان «ايده‌ها؛ دستينه‌اي براي برنامه‌سازان» علاوه بر معرفي آثار مناسب با مناسبت‏هاي مذهبي كه در اداره كل منتشر شده است به معرفي محورها، موضوع‎ها و ايده‏هاي پيشنهادي براي گروه‏هاي مختلف برنامه‎ساز( گروه كودك و نوجوان/ خانواده/ سياسي و خبر/ معارف و.... در رسانه ملي بپردازد.
  در سومين شماره از اين مجموعه به موضوعات فصل پاييز پرداخته شده است.در طراحي اين كتاب سعي شده است برخي از مهم‏ترين دغدغه‏ هاي برنامه‏ سازان در حوزه انقلاب اسلامي، تاريخ و مناسبت‏ها مورد توجه قرار گيرد كه در ذيل به آنها اشاره مي‏شود.
  - درج دقيق تاريخ و مناسبت‏هاي شمسي، قمري و ميلادي با استفاده از منابع معتبر و با آخرين اطلاعات جمع‏آوري شده از مركز تقويم ژئوفيزيك دانشگاه تهران (مصوبه شوراي فرهنگ عمومي)
  -معرفي آيات و روايت‎هاي مناسب با مناسبت روز
  - معرفي كتاب، نشريه و ويژه‏نامه‏هاي مناسب با مناسبت‏هاي مهم ملي و مذهبي
  - معرفي موضوع‎ها و ايده‏هاي پيشنهادي مناسبت‏هاي مذهبي براي گروه‏هاي مختلف برنامه‎ساز با هدف جلوگيري از تكراري‌شدن مباحث كارشناسي شبكه‏ ها در ايام منتسب به معصومان:. اميد است اين تلاش اندك، گامي مؤثر در پيشبرد اهداف رسانه ملي باشد.


  اخبار