گواهينامه مهارت آموزان اولين دوره تربيت كارشناس ديني در رسانه ملي اعطا شد

 • در آيين اعطاي گواهينامه مهارت آموزان اولين دوره تربيت كارشناس ديني در رسانه ملي بر لزوم ورود بيشتر روحانيان به عرصه رسانه و توجه بيشتر آنان به  ابزار جديد تبليغي تأكيد شد.
  به گزارش روابط عمومي اداره كل پژوهش هاي اسلامي صداوسيما، آيين اعطاي گواهينامه مهارت آموزان «اولين دوره تربيت كارشناس دين در رسانه ملي»  در محل مركز پژوهش‌هاي اسلامي رسانه در قم انجام شد.
  در اين مراسم دكتر حسين رضي معاون پژوهش، برنامه‌ريزي و نظارت سازمان صدا و سيما، كمبود افراد آشنا به مسائل ديني را در اين سازمان محسوس ارزيابي كرد و گفت: حضور كمرنگ علماي ديني در صدا و سيما مشهود است و از جهت كاربردي در اين زمينه دچار خلأ هستيم.
  معاون پژوهش، برنامه‌ريزي و نظارت سازمان صدا و سيما ادامه داد: اگر هر يك از 150 شبكه راديويي و تلويزيوني فعال، هر كدام در هر روز يك اشكال ديني و مذهبي داشته باشند روزانه 150 ايراد به صدا و سيما وارد است؛ ما به دنبال حل اين مسائل هستيم اما حوزه‌هاي علميه بايد به مسائل كلان مانند ديدگاه دين درباره موسيقي، حضور زنان در رسانه و مانند اين‌ها ورود كنند و پس از موشكافي عالمانه آن‌ها، راه حل‌هايي را ارائه دهند.
  وي با ابراز خشنودي از تلاش هاي اثربخش اداره كل پژوهش هاي اسلامي براي ارتقاي نقش حلقه اتصال ميان  صدا و سيما و حوزه‌هاي علميه گفت: همانگونه كه در طول تاريخ حوزه‌هاي علميه و روحانيان با كتاب‌ها و آموزش‌هايي درباره بلاغت آشنا مي‌شدند تا از طريق گويش به تبليغ دين بپردازند، امروز رسانه و بويژه فضاي مجازي بايد مورد مطالعه حوزويان قرار گيرد تا بتوانند در دنياي امروز تبليغ دين را با استفاده از ابزار جديد انجام دهند.
  معاون پژوهش، برنامه‌ريزي و نظارت سازمان صدا و سيما تصريح كرد: فارغ التحصيلاني كه اكنون با رسانه آشنا شده‌اند بايد دوره‌هاي تكميلي بويژه فضاي مجازي را آموزش ببينند و نگرش بين المللي را در خود تقويت كنند.
  دكتر رضي در عرصه رسانه طرح مباحثي مانند فضاي داخلي يا بين‌المللي را بي‌معني دانست و گفت: نمي‌توانيد در رسانه فعاليت كنيد و مخاطب خود را افرادي خاص بدانيد؛ در حالي كه شما براي مخاطبان شيعي سخن مي‌گوييد با پخش آن در هر رسانه‌اي امكان دارد كه مخاطباني از مذاهب يا اديان ديگر مخاطبان شما واقع شوند؛ بنابراين توجه به مباحث وحدت و مانند آن بايد در نظر مبلغان رسانه‌اي باشد.
  وي تصريح كرد: پيشتر به دنبال تبليغ دين و رسالت جهاني خود بوديم؛ اكنون اين فضا آماده است، بنابراين بايد براي انجام اين رسالت بايد با ابزارهاي آن در حوزه بين‌الملل آشنا شويم.

  حجت الاسلام والمسلمين عباس رفعتي سخنگوي حوزه‌هاي علميه نيز ، برگزاري دوره تربيت كارشناس ديني در رسانه ملي را گامي بسيار مؤثر در همكاري صدا و سيما و حوزه‌هاي علميه دانست و گفت: ما كه در رسانه هستيم ضرورت اين كار را بيشتر از ديگران درك مي‌كنيم.
  سخنگوي حوزه‌هاي علميه ادامه داد: اميدواريم كه اين دوره‌ها در قم و ديگر استان‌ها ادامه پيدا كند و تعداد بيشتري از طلاب حوزه علميه براي حضور در رسانه ملي آماده شوند.
  وي با اشاره به اينكه هر فاضلي نمي‌تواند در رسانه ملي حاضر شود و كارشناسي كند ابراز داشت: رسانه مانند منبر و جمع هيأت نيست؛ رسانه، بيان، لباس و حتي موارد جزئي‌تر متفاوتي را مي‌طلبد؛ هر مطلبي را نمي‌توان در رسانه بيان كرد؛ ممكن است از مخاطبان شما حتي غير مسلمانان هم باشند. در تمام صحبت‌هايي كه در رسانه انجام مي‌شود بايد به مخاطبان مختلف توجه داشت.
  وي در پايان فعاليت هاي اداره كل پژوهش هاي اسلامي سازمان صداوسيما را راهبردي و ارزشمند ارزيابي كرد و اين دوره را نمونه موفقي از تعامل ميان رسانه ملي و حوزه هاي علميه دانست  اخبار