عضو هيأت رئيسه مجلس خبرگان رهبري در ديدار اعضاي ستاد برگزاري همايش علمي پژوهشي اخلاق و رسانه بر نياز جدي رسانه ملي به حوزه اخلاق تاكيد كرد
 • به گزارش روابط عمومي اداره كل پژوهش‌هاي اسلامي صداوسيما، نخستين ديدار اعضاي ستاد برگزاري همايش علمي پژوهشي «اخلاق رسانه» با آيت الله سيداحمد خاتمي، عضو هيأت رئيسه مجلس خبرگان رهبري، 20 مرداد ماه در قم برگزار شد.

  آيت الله خاتمي برگزاري همايش «اخلاق رسانه» را بسيار مهم برشمرد و اظهار داشت: اين برنامه ها و‌ همايش ها زماني اهميت دارد كه بر توليدات شبكه هاي صدا و سيما موثر واقع شوند و شما بتوانيد آن را در عرصه ميداني رسانه عملياتي كنيد.

  وي با بيان ضرورت تدوين منشور اخلاق حرفه اي در اين همايش افزود: برگزاري همايش اخلاق رسانه كار ارزشمندي است و عناويني كه براي اين همايش انتخاب كرده ايد، عالمانه و اميد بخش است.

  عضو هيأت رئيسه مجلس خبرگان رهبري، تصريح كرد: بايد نتيجه همايش اخلاق رسانه به شكلي باشد كه براي مجريان، برنامه سازان، توليد كنندگان و تهيه كنندگان و نويسندگان رسانه، خط مشي درست را مشخص كند و در اين صورت اين همايش مبارك خواهد بود؛ ولي كيفيت از كميت در اين همايش مهم تر است.

  وي با بيان اينكه تك تك برنامه هاي صدا و سيما فرهنگ ساز است، اظهار داشت: رسانه ملي در عرصه سياسي نمره با لايي دارد همچنين در عرصه مناسبت ها و برنامه هاي معارفي خوب عمل كرده است، اما در عرصه فرهنگي موفق نبوده و بايد بيش از اين فعاليت داشته باشد.

  عضو شوراي عالي حوزه هاي علميه، تشكيل هيأت انديشه ورزي را در رسانه ملي بسيار براي برطرف كردن برخي مشكلات در اين رسانه ضروري برشمرد و افزود: اين هيأت بايد مقتدر وارد عمل شود و در عرصه هاي مختلف اظهار نظر كند تا رسانه ملي متناسب با تصميمات كلي كه در آن گرفته مي شود، وارد عمل شود.

  وي در ادامه چند پيشنهاد به مديران رسانه ملي ارائه كرد و يادآور شد: تهيه بانك جامع اطلاعاتي از شخصيت ها، مفاخر و كارشناسان معارفي در رسانه ملي در سطح استان ها، توجه در گزينش افراد براي جذب در صدا و سيما و استفاده از افراد و شخصيت هاي نخبه و تراز اول از جمله موضوعات بسيار مهمي است كه رسانه ملي بايد به آن اهتمام ويژه داشته باشد.

  آيت الله خاتمي به حساسيت برنامه هاي معارفي اشاره كرد و گفت: بايد در انتخاب كارشناسان ديني و معارفي بسيار دقت كرد، زيرا برخي افراد در سطح استاني هستند؛ اما آن ها را در سطح ملي معرفي مي كنيد و يا برعكس برخي كه در سطح ملي هستند آن ها را در سطح استاني معرفي مي كنيد، اين توازن بايد در بخش هاي مختلف رعايت شود و كارشناسان آموزش لازم را فراگرفته باشند، هر قدر بتوانيم از افراد علمي، باتجربه و تراز اول استفاده كنيم تاثير بيشتري در مخاطب خواهد داشت. 

  وي به تعبير امام خميني(ره) درباره صداوسيما اشاره كرد و اظهار داشت: بايد شان صداوسيما با توجه به اينكه دانشگاه بزرگ است را رعايت و از شخصيت هاي طراز اول در كارشناسي ديني استفاده كرد، بايد اين موضوع به عنوان يك راهبرد در رسانه ملي اعلام شود.

  براساس اين گزارش، در ابتداي اين ديدار دكتر محمد حسين ظريفيان مديركل پژوهش هاي اسلامي سازمان صدا و سيما، اظهار داشت: همايش علمي پژوهشي اخلاق و رسانه با مشاركت بيش از 30 نهاد حوزوي، دانشگاهي و رسانه اي يكي از مهم ترين برنامه هاي اين مركز در سال جاري است كه در آذر ماه برگزار خواهد شد.

  وي افزود: افتتاحيه اين همايش در تهران و اختتاميه آن در قم برگزار خواهد شد كه در اين همايش علمي به دنبال هم افزايي ظرفيت هاي سازمان و نهادهاي همكار براي جبران فقدان دانش نظري در ساحت اخلاق و رسانه و دستيابي صاحبنظران علمي و رسانه اي به راهبردها و راهكارهاي اساسي در اين حوزه هستيم.

  مديركل پژوهش هاي اسلامي سازمان صدا و سيما با اشاره به فعاليت هاي اداره كل پژوهش هاي اسلامي سازمان صدا و سيما، گفت: اين اداره كل در طول 24 سال فعاليت خود تلاش كرده است در مسير بهره مند سازي رسانه از هنر متعهد انقلابي قدم بردارد.

  وي با بيان اينكه بيش از 750 عنوان كتاب در حوزه پژوهش هاي بنيادي و كاربردي، 1200 شماره نشريه در اين مركز تدوين شده است، افزود: همچنين مشاوره در نگارش فيلمنامه و مشاوره در توليد فيلم و سريال و توليد نرم افزارهاي گوناگون بخشي از فعاليت هاي اين مجموعه است.

  دكتر ظريفيان از توليد 120 هزار دقيقه فيلم از 360 شخصيت ديني و انقلابي و مفاخر و بزرگان حوزه هاي علميه خبر داد و اظهار داشت: همچنين معرفي 1200 كارشناس حوزه علوم انساني و اسلامي به شبكه هاي مختلف از ديگر دستاوردهاي اين مركز است.

  وي با بيان اينكه ماموريت اساسي اين مجموعه، پژوهش ديني در سا حت رسانه است از سال 96 تمركز فراواني بر افزايش كيفيت و كميت پژوهش ها بوده است، افزود: در حال حاضر 86 پروژه پژوهشي در حال اجرا داريم و 37 پروژه ديگر نيز بر اساس گفتمان هاي اساسي نظام، منظومه محتوايي سازمان و نيازهاي حوزه پيام در سال جاري آغاز شده است.

  مديركل پژوهش هاي اسلامي سازمان صدا و سيما ، تربيت كارشناسان ديني را از مهم ترين برنامه هاي اين اداره كل برشمرد و از همكاري اين مركز با مركز آموزش هاي مهارتي حوزه هاي علميه خبر داد و گفت: در اين راستا گام هاي ارزشمندي برداشته شده است كه در نخستين دوره تربيت كارشناس معارف ديني رسانه 29 نفر از ميان 82 دانش آموخته سطح سه و‌چهار حوزوي علاقمند گزينش شدند و از ميان آنها يازده نفر اين دوره را با موفقيت تمام كردند. 

  دكتر ظريفيان در پايان افزود: بنابر اظهار علاقه جامعة المصطفي و مركز مديريت حوزه هاي علميه خواهران دوره هاي ويژه براي تربيت كارشناس معارفي ويژه شبكه هاي غير فارسي و براي دانش آموختگان حوزوي خواهر در حال طراحي است و به زودي آغاز مي شود.
  اخبار