ديدار مديران اداره كل پژوهش هاي اسلامي با حضرت آيت الله مصباح يزدي

 • رسانه ملي محتواي ديني را با قالب هاي شيرين و جذاب ارائه دهد/ امروز جبهه حق و باطل در بالاترين سطح از قدرت خود قرار دارند/ در جهاد رسانه¬اي، رضايت الهي را مد نظر بگيريد/ آمريكا و اروپا با وجود اختلافات زياد بر ضد ايران متحد هستند
  آيت¬الله محمدتقي مصباح يزدي در ديدار مديران اداره¬كل پژوهش¬هاي اسلامي رسانه، با تقدير از فعاليت¬هاي اين مجموعه بيان داشت: ما در زماني زندگي مي¬كنيم كه پس از ظهور اسلام براي اولين بار است كه اسلام، انقلابي كرده و حاكم شده و مقابل ستمگران ايستاده است و اكنون مي¬توانيم با استفاده از ابزارهاي مختلف و اتكا به نظام اسلامي به ترويج دين بپردازيم كه موظفيم شكرانه آن را به جاي بياوريم.
  رئيس موسسه آموزشي پژوهشي امام خميني(ره)،  فعاليت¬هاي افراد دغدغه¬مند را به دو دسته تقسيم كرد و بيان داشت: دسته اول، فعاليت¬هايي هستند كه محرك و انگيزه¬هاي مادي دارد و منفعتي مادي براي فرد حاصل مي¬شود. به عنوان مثال با انجام اين¬گونه فعاليت¬ها به موقعيت اجتماعي و سياسي يا پول و ثروت مي¬رسد و نتيجه كار خود را در چارچوب دنيا ديده است.
  عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم دسته دوم فعاليت¬ها را ويژه گروه كمي از جامعه دانست و گفت: دسته كوچكي هستند كه احساس مسئوليت مي¬كنند و دنبال آن مي روند، ولو به ضرر منافع مادي منجر گردد. نمونه بارز اين دسته شهدا هستند كه علي¬رغم اينكه مانند همه ما زندگي و خانواده دارند و مي¬توانند از لذت¬هاي مادي دنيا بهره ببرند، از تمام خوشي¬ها صرفنظر مي¬كنند و براي تحقق اهداف خود همه چيزشان از جمله جان كه مهمترين دارايي انسان است مي¬گذرند.
  وي با اشاره به وجود دلايل متعدد اين فعاليت¬ها و انگيزه اين افراد ابراز داشت: برخي مي¬گويند كه نوع تربيت يا ژنتيك اين افراد متفاوت است اما به نظر مي¬آيد كه اينها دلايل كلي است و انسان را قانع نمي¬كند. آنچه كه مي¬توان درباره انگيزه اين¬گونه افراد بيان كرد اين است كه يك عده¬اي باور دارند حقايق ارزشمندي فراتر از لذت¬هاي دنيايي وجود دارد و به سوي آن و براي تحقق آن گام برمي-دارند. در اينجا باور خيلي مهم است.
  رئيس موسسه آموزشي پژوهشي امام خميني(ره) ادامه داد: ممكن است سوال شود كه چه عواملي موجب ايجاد اين باور مي شود كه در پاسخ مي¬توان گفت مهمترين عامل، شناخت است كه شايد شرط كافي نباشد اما حتما براي باور به ارزش¬ها، لازم است.
  آيت¬الله مصباح با اشاره به ريشه¬هاي قرآني ضرورت شناخت در رفتار انسان¬ها گفت: قرآن كريم دليل سجده بر آدم را علم و شناخت او مي¬داند و انبياي الهي هم براي همين امر مهم فرستاده شدند و اين¬همه زجر و شكنجه ديدند. تعبير«رُسُلاً مُبَشِّرِينَ وَ مُنْذِرِينَ» كه در آيه سوره مباركه نساء آمده است وظيفه انبياي الهي بود كه در مردم شناخت ايجاد كنند كه هر كس هر راهي را انتخاب مي¬كند دليل و عاقبتش را بداند.
  عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم افزود: در زمان¬هاي قديم، انتقال شناخت و معارف در علوم مختلف بسيار مشكل بود. از زماني كه يك دانشمند در يك گوشه دنيا علمي را كسب يا توليد مي كرد تا زماني كه به دست ديگران برسد، شايد سال¬ها طول مي كشيد. اما پيشرفت تكنولوژي در عصر حاضر موجب شده كه جديدترين علوم بشر در كمترين زمان در دسترس جهانيان قرار دارد.
  آيت¬الله مصباح گفت: ما در هيچ زماني و در هيچ كجاي تاريخ سراغ نداريم كه دشمن حق به اندازه عصر حاضر اينقدر قدرتمند و مجهز به سلاح¬هاي روز و متحد باشد و با اين قدرت، بناي از بين¬بردن دين را داشته باشد. جالب است كه آمريكا و اروپا اختلافات زيادي دارند و حتي در برخي مواقع از تعابير زننده و زشتي عليه هم استفاده مي¬كنند اما مي¬بينيم براي نابودي دين و مخالفت با نظام اسلامي چگونه متحد و يك¬صدا مي شوند. اين همان قدرت باطل است كه در مقابل حق صف كشيده و قصد نابودي اسلام را دارد. بنابراين مي¬توان با قاطعيت گفت هيچ وقت باطل و دشمن اسلام تا اين حد قوي نبوده است.
  وي در ادامه ابراز داشت: از سوي ديگر امكانات و ابزارهاي در دسترس اهل حق و مسلمانان نيز در اين برهه تاريخي، بي¬نظير است. پشتوانه نظام و انقلاب و وجود جوانان انقلابي و باانگيزه كه توانايي مقابله با دشمن را دارند نيز در تاريخ، بي¬نظير و بي¬مثال است و اين وظيفه ما را سنگين مي¬كند.
  اين استاد عالي حوزه با اشاره به اينكه آمريكايي¬ها فكر نمي¬كردند انقلاب اسلامي تا حدي پيشرفت كند كه به استقلال راي و عمل برسد اظهار داشت: آمريكايي¬ها الان در داخل خود مي¬گويند كه ايران تا همين چند سال پيش نوكر ما بود اما الان چه شده كه عده¬اي پابرهنه انقلاب كردند و در شرايط فعلي براي ما خط و نشان مي¬كشند. اين همان نمونه عيني است كه خداوند به ما نشان داد كه اگر همت كنيم در راه هدف الهي از همه چيز بگذريم قدرت¬هاي جهان را به زانو درآورده و شكست مي¬دهيم.
  وي با اشاره به اينكه در دنياي امروز وظيفه ماست كه به اندازه توان مقابل تبليغات دشمنان بايستيم بيان داشت: داستاني معروف است كه در زمان اتفاق آتش حضرت ابرهيم، مرغكي با منقار خود آب مي¬آورد به آتش مي ريخت. وقتي از او دليل اينكار را علي¬رغم كم بودنش پرسيدند، مرغ گفت كه مي خواهم به اندازه توان خودم در خاموش كردن آتش سهيم باشم. اين داستان همه ماست كه بايد مانند آن مرغ به اندازه توان خود ولو كم تلاش كنيم و البته خداوند هم بركت و نتيجه مي دهد.
  آيت¬الله مصباح يزدي گفت: اگر در عالم گروهي باشد كه مي¬تواند با امكانات موجود با دشمن مقابله كند حتما ما هستيم زيرا اين عمل مهم در عالم، متصدي و متولي ندارد و كسي جز جوانان اين نظام اسلامي نمي¬تواند در مقابل اين هجمه سنگين بايستد. بايد مانند يك رزمنده در جبهه همه چيزمان را فدا كنيم و اين امانتي كه خداوند از طريق اولياي الهي به دست ما رسيده را به دست آيندگان برسانيم.
  عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در ادامه با بيان خاطره¬اي از سفر تبليغي به آمريكاي لاتين ابراز داشت: در سفري كه سال¬ها قبل به كشور شيلي داشتم، براي سخنراني به يكي از بزرگ¬ترين دانشگاه¬هاي اين كشور دعوت شدم. قبل از آغاز جلسه نشستي با مسئولان دانشگاه و نخبگان علمي و فرهنگي آن منطقه داشتيم كه در آنجا نكات مهمي را بيان كردند. خلاصه كلام نخبگان شيلي اين بود كه جوانان ما را فرهنگ آمريكايي به انحطاط كشانده و ما به نسل آينده اميدي نداريم. فقط شنيده¬ايم كسي به نام (امام) خميني در ايران انقلابي كرده كه منجر به كادرسازي جوانان و حركت تبليغي عليه آمريكا و اروپا شده است. اميد داريم او بتواند برنامه¬اي براي جوانان نسل آينده ما ارائه كند.
  رئيس موسسه امام خميني(ره) اظهار داشت: الان مي¬بينيم كه ترامپ آن هويت واقعي آمريكا يعني خوي وحشي¬گري و پول¬پرستي را به جهان نشان مي¬دهد و هر كس به فطرت خود رجوع كند واقعيت¬هاي اينها را مي بيند.
  اين استاد برجسته حوزه علميه قم ادامه داد: براي مقابله با جبهه دشمن بايد اول خودمان، تكليف را باور كنيم و پس از آن با همين ابزارهاي روز، مانند رسانه، آن به جهان منتقل نماييم. امروز به بركت ابزارهاي ارتباط¬جمعي، زمينه از همه زمان¬ها براي اينكار فراهم تر است.
  آيت¬الله مصباح يزدي اظهار داشت: نگران اين نباشيم كه ممكن است جامعه ما را نپذيرد و يا منافعمان به خطر بيافتد، بلكه ببينيم خداوند چه مي¬گويد و چه چيزي رضايت امام عصر را جلب مي كند. اگر اين¬گونه فكر و عمل كنيم موفقيم؛ چرا كه دير يا زود عمر تمام مي¬شود و آنچه كه مي¬ماند رضايت الهي است. باور كنيم كه خداي جبهه¬ها همان خداي امروز ماست.
  وي با اشاره به اينكه رسانه ملي مخاطبان فراگيري با ذائقه¬هاي متفاوت دارد بيان داشت: بايد براي ترويج اسلام و دين، توده¬هاي مردم را با زبان ساده و استفاده از ابزارهاي هنري و تكنولوژي¬هاي روز به شناخت رساند كه اين خود كارمشكلي است. قرآن در اين زمينه الگوي كاملي است چرا كه مي بينيم چقدر ساده و عامه فهم با مخاطب سخن گفته و محتوايش همه¬گير است كه در طول تاريخ مانده است.
  آيت¬الله مصباح توجه به شرايط سخت زندگي مردم براي تبليغ دين را از ضروريات دانست و گفت: كسي كه شكمش گرسنه است را نمي توان با روش¬هاي معمول هدايت كرد بلكه بايد ابتدا مشكل اقتصادي او حل شود و سپس به امر تبليغ پرداخت. حقايق را بايد در قالب¬هاي شيرين و جذاب و با زبان زيباي هنر به مردم ارائه كنيم و اين نيز متخصص ويژه خود را مي¬خواهد.
  استاد عالي حوزه علميه قم بيان داشت: براي آنكه بتوانيم تكليف خود را در جامعه تشخيص دهيم بايد به دو نكته توجه جدي داشته باشيم. اول اينكه فعاليت ما بيشترين تاثير را در جامعه داشته باشد و همچنين متناسب با ظرفيت¬ها و توان ما انتخاب شود. گاهي مسئوليت¬هايي مي¬پذيريم كه توان انجام آن را نداريم و يا دست به كارهايي مي¬زنيم كه در جامعه اولويت ندارد و تاثير چنداني ندارد.
  عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در پايان گفت: براي انجام كارها در رسانه ملي بايد حتما به مخاطب توجه ويژه¬اي شود و ببينيم كه چه ابزار و محتوايي براي چه نوع مخاطبي بايد انتخاب گردد كه بيشترين تاثير را داشته باشد.
  در ابتداي اين ديدار، دكتر ظريفيان، مديركل پژوهش¬هاي اسلامي سازمان صدا و سيما، ضمن معرفي اداره¬كل و دستاوردهاي اين مجموعه، از آغاز دوره¬هاي تربيت كارشناس ديني رسانه¬شناس در اين اداره¬كل خبر داد و افزود: اداره¬كل پژوهش¬هاي اسلامي رسانه، مركز راهبردي مطالعات دين و رسانه و حلقه رابط ميان رسانه ملي و حوزه¬هاي علميه است كه به‌ منظور شتاب¬بخشيدن و جهت¬دادن به حركت رو به رشد انطباق رسانه ملي با رسانه¬اي تراز اسلام و انقلاب اسلامي و توليد دانش رسانه‌اي مبتني بر انديشه ديني فعاليت مي-كند.  اخبار