پيام نوروزي رهبر معظم انقلاب به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۰هجري شمسي
 • رهبر معظم انقلاب اسلامي در اولين روز از سال نو در سخنراني زنده تلويزيوني خطاب به ملت شريف ايران، با تبيين وظايف اساسي دستگاهها و مردم براي تحقق شعار سال و حمايت توليد و رفع موانع آن، سياست اعلامي در قضيه برجام يعني لغو تحريم‌ها و راستي‌آزمايي آن قبل از بازگشت ايران به تعهدات برجامي را تخطي‌ناپذير خواندند و در ادامه، انتخابات رياست جمهوري در خرداد ۱۴۰۰ را در ابعاد داخلي و خارجي بسيار مهم برشمردند و با اشاره به نقشه و تلاش گسترده‌ي دشمنان براي نااميد كردن مردم از حضور در انتخابات تأكيد كردند: رياست جمهوري با اختيارات بسيار وسيع، مهمترين و مؤثرترين مديريت كشور است و مردم براي نااميد كردن دشمن و نوسازي دستگاه‌ اجرايي، در انتخاب رئيس‌جمهور خصوصياتي مانند مردمي بودن، كفايت، قدرت مديريت، ايمان، عدالت‌خواهي، ضد فساد بودن، عملكرد انقلابي و جهادي، اعتقاد به توانمندي‌هاي داخلي، اميدواري به آينده و اعتقاد به جوانان را مورد توجه قرار دهند.

  رهبر انقلاب در آغاز سخنانشان با اشاره به ورود به قرن جديد از نگاه عرفي، مقايسه‌اي كوتاه ميان اوضاع ايران در سال ۱۳۰۰ و ۱۴۰۰ كردند و گفتند: سال ۱۳۰۰ سال كودتاي انگليسي به دست رضاخان و استقرار حكمراني وابسته و ديكتاتوري بود اما سال ۱۴۰۰ سال انتخابات است يعني حكمراني متكي بر استقلال و آراي مردم و مبتني بر اتكاء و اعتماد به نفس ملي.

  ايشان با اشاره به محقق نشدن كامل شعار سال گذشته يعني جهش توليد افزودند: البته در بخش‌هاي مهمي از توليد پيشرفت‌هايي حاصل شد كه در برخي موارد مي‌توان به آن جهش نيز اطلاق كرد كه همين روند بايد با قوت بيشتري ادامه يابد.

  حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در بحث ضرورت رفع موانع توليد به مواردي همچون واردات بي‌رويه، قاچاق كالا و رفع مقررات زائد اشاره كردند و افزودند: موانع توليد بسيار بيشتر است كه بايد در صداوسيما تبيين، و با كمك دستگاهها و مردم رفع شود.

  ايشان، ورود مواد اوليه يا تجهيزات مورد نياز توليد را ضروري خواندند و افزودند: افزايش قدرت خريد مردم، قطع دست واسطه‌ها، مبارزه با فساد و اصلاح نظام بانكي و گمركي از ديگر اقدامات لازم براي تحقق شعار سال است كه اگر اين كارها با جديت دنبال شود، يقيناً امسال تحولي در اقتصاد كشور ايجاد مي‌شود.

  رهبر انقلاب با اشاره به سوء‌استفاده و منفي‌بافي برخي‌ها با بزرگنمايي مشكلات موجود به خصوص در فضاي مجازي و تبليغات خارجي دشمنان گفتند: برخي آيه‌ي يأس مي‌خوانند و راه را بن‌بست نشان مي‌دهند اما اصلاً اين‌طور نيست و ايران مي‌تواند با استفاده از ظرفيت‌هاي مختلف داخلي از شكوفاترين اقتصادهاي منطقه و حتي جهان باشد.

  ايشان افزودند: استفاده از اين ظرفيت‌ها احتياج به معجزه ندارد. بلكه مديريتي قوي، داراي احساس مسئوليت، ضد فساد و داراي برنامه جامع اقتصادي مي‌خواهد.

  حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به اذعان كارشناسان بانك جهاني درباره رتبه‌ي هجدهم اقتصاد ايران در ميان حدود ۲۰۰ كشور افزودند: همين كارشناسان معتقدند ظرفيت‌هاي سرزميني و انساني زيادي در ايران وجود دارد كه در صورت استفاده از آنها، رتبه‌ي اقتصادي ايران به رتبه ۱۲ مي رسد كه بسيار مهم است.

  رهبر انقلاب در بحث ظرفيت‌هاي سرزميني، «وسعت كشور، همسايگان متعدد، قرار گرفتن در مسير ترانزيت شرق به غرب و شمال به جنوب» و در موضوع ظرفيت‌هاي انساني «جمعيت جوان، تحصيل كرده و آماده كار» را از جمله واقعياتي خواندند كه در كنار منابع طبيعي سرشار، ثروت‌هاي خدادادي زيرزميني و زيرساخت هاي مهم ايجاد شده در ۳۰ سال اخير مي‌تواند ايران را به كشوري پيشرفته تبديل كند كه هيچ‌گونه تحريمي بر آن اثر نداشته باشد.

  ايشان رفع مشكلات موجود را نيازمند همدلي خواندند و افزودند: كساني كه سرمايه لازم را دارند و آحاد مردم كه مي‌خواهند مانند كمك مؤمنانه به كمك توليد بيايند، مي‌توانند در اين زمينه فعال شوند كه خيريه‌هاي مردمي، نهادهاي انقلابي و امناي مساجد فعال بايد براي ساماندهي اين مسئله مهم برنامه‌ريزي كنند.

  رهبر انقلاب به تناسب موضوع مورد بحث يعني اقتصاد كشور، به بيان نكاتي در باب تحريم‌ها نيز پرداختند.

  ايشان محاصره‌ي اقتصادي و تحريم ملت‌ها و مانع تراشي در دستيابي آنها به دارو و مواد غذايي را جنايت حقيقي آمريكا برشمردند و افزودند: ملت ايران به فضل الهي، گليم خود را از اين آب بيرون كشيده است اما برخي ملتها نمي‌توانند مقابله كنند.

  رهبر انقلاب در تبيين دو راه ممكن براي مواجهه‌ي با تحريم‌ها افزودند: يك راه، خواهش از تحريم‌كننده براي كاهش يا برداشتن تحريم است كه طبعاً او نيز خواسته‌هاي استكباريش را روي ميز مي‌گذارد و مي‌گويد بايد انجام دهيد كه اين همان راه ذلت و انحطاط و عقب‌ماندگي است اما راه دوم، استفاده از ظرفيتها و نيروهاي داخلي براي توليد كالاهاي تحريمي و كاهش و بي‌اثر كردن تحريم‌هاست كه ملت ايران راه دوم را انتخاب كرده و ادامه مي‌دهد.

  حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تلاش ملت ايران براي تبديل تحريم به فرصت را داراي نتايج تحسين‌برانگيز خواندند و با اشاره به مواردي از جمله تأمين وسايل بهداشتي مقابله با كرونا در داخل، افزايش توان علمي و افزايش حيرت انگيز قدرت دفاعي كشور گفتند: اين واقعيات نشان مي‌دهد كه مي‌توان تحريم را به فرصت تبديل كرد.

  رهبر انقلاب در همين زمينه به مسئولان حال و آينده كشور تأكيد كردند: اقتصاد ايران را به تحريم گره نزنيد و فرض را بر اين بگذاريد كه تحريم‌ها باقي خواهد ماند.

  ايشان افزودند: در اين چند سال مكرر گفته شد كه اگر تحريم برداشته يا اگر سرمايه گذاري خارجي شود، چنين و چنان خواهد شد، در حالي‌كه اين «اگر، اگرها» اقتصاد كشور را معطل و سردرگم مي‌كند و بلاتكليفي ضرر بزرگي براي اقتصاد است.

  رهبر انقلاب در بخش ديگري از سخنانشان به موضوع بسيار مهم انتخابات رياست جمهوري و انتخابات شوراها پرداختند و با اشاره به «اهميت بالاي انتخابات از بُعد داخلي و از بُعد بين‌المللي» گفتند: انتخابات از لحاظ داخلي يك نوسازي و يك نَفَس تازه براي بخش اجرايي است زيرا افراد تازه نَفَس و پُرانگيزه وارد كار مي‌شوند و اين موضوع بسيار مبارك است.

  حضرت آيت‌الله خامنه‌اي حضور و مشاركت مردم در انتخابات را از لحاظ بين‌المللي نشان‌دهنده اقتدار ملي دانستند و افزودند: آنچه بيش از توان دفاعي و قدرت ديپلماسي زمينه‌ساز اقتدار كشور است، خودِ مردم و هوشياري و پُرانگيزه و سرپا بودن آنها است و مظهر اين حضور و اقتدار از همه مهمتر در انتخابات است.

  ايشان اصلِ مشاركت مردم و همچنين ميزان حضور مردم در انتخابات را از عوامل اصلي تاثيرگذار در اقتدار ملي برشمردند و گفتند: همه، حتي كساني كه ممكن است رهبري را نيز قبول نداشته باشند، ايران قوي را به‌عنوان راه مقابله با دشمني‌ها قبول دارند كه يكي از راههاي مهم قوي شدن ايران، مشاركت در انتخابات است.

  رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: دستگاههاي جاسوسي برخي كشورها و از همه بدتر آمريكا و رژيم صهيونيستي تلاش دارند تا انتخابات را بي رونق كنند و به همين دليل يا برگزاركنندگان را به مهندسي انتخابات، و يا شوراي نگهبان را متهم مي‌كنند و يا تلاش دارند با القاي بي‌اثر بودن رأي مردم در بهبود اوضاع، مردم را دلسرد كنند.

  حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به استفاده حداكثري از فضاي مجازي براي دلسرد كردن مردم و همچنين از رونق انداختن انتخابات، از نحوه‌ي مديريت فضاي مجازي در كشور انتقاد كردند و گفتند: همه‌ي كشورهاي دنيا، برفضاي مجازي اِعمال مديريت مي‌كنند اما در كشور ما، برخي به رها بودن فضاي مجازي افتخار مي‌كنند درحالي‌كه اين شيوه به هيچ‌وجه افتخار ندارد.

  رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: مردم بايد از فضاي مجازي كه وسيله آزادي است، استفاده كنند اما اين فضا را نبايد در اختيار دشمن قرار داد.

  ايشان خاطر نشان كردند: دشمن تلاش دارد با شيوه‌هاي رواني مشاركت مردم در انتخابات را كاهش دهد كه اميدواريم مردم با پاسخ رد، دشمنان را نااميد كنند.

  نكته دوم كه رهبر انقلاب اسلامي به آن اشاره كردند «اهميت جايگاه رياست جمهوري» بود كه گفتند: جايگاه رياست جمهوري، مهمترين و مؤثرترين مديريت كشور است و طرح برخي مسائل همچون اينكه رئيس‌جمهور اختياراتي ندارد يا تداركاتچي است، خلاف واقع و از روي بي‌مسئوليتي يا بي‌اطلاعي يا غرض‌ورزي است.

  ايشان با تأكيد بر اينكه رياست جمهوري پُرمشغله‌ترين و پُرمسئوليت‌ترين مديريت كشور است، افزودند: تقريباً همه‌ي مراكز مديريتي و اكثر امكانات حكومتي در اختيار رئيس‌جمهور است و مديريت‌ها در بخش‌هايي مثل قضايي و نظامي در قبال رياست جمهوري، ناچيز است.

  رهبر انقلاب اسلامي گفتند: همه ما بايد به هنگام رأي دادن متوجه مسئوليت بزرگ و سنگيني باشيم كه بر عهده رئيس‌جمهور است.

  حضرت آيت‌الله خامنه‌اي خطاب به افرادي كه مي خواهند داوطلب انتخابات شوند، گفتند: انتظار داريم سنگيني كار را متوجه شويد و بدانيد چه مسئوليت سنگيني را مي خواهيد بر دوش بگيريد. اگر ديديد كه مي توانيد اين مسئوليت را بعهده بگيريد، آن‌گاه وارد كارزار انتخاباتي شويد.

  رهبرانقلاب اسلامي تأكيد كردند: مشكلات اصلي كشور را بدانيد و براي آنها برنامه و راه‌حلِ ولو اجمالي داشته باشيد. اقتصاد كشور و مسائل مهم آن مانند رشد توليد ملي، رشد سرمايه گذاري، تقويت پول ملي و مسئله تورم، موضوع امنيت كشور، آسيب‌هاي اجتماعي، نحوه مواجهه با سياست هاي پيچيده دنيا و مسئله بسيار مهم فرهنگ را بشناسيد.

  ايشان با تأكيد به آحاد مردم مبني بر دقت در انتخاب خود، در بيان ويژگي‌هاي يك رئيس‌جمهور مطلوب گفتند: رئيس‌جمهور مطلوب بايد با كفايت، با ايمان، عدالت‌خواه و ضد فساد، داراي عملكرد انقلابي و جهادي، معتقد به توانمندي‌هاي داخلي، معتقد به جوانان به‌عنوان پيشران حركت عمومي كشور و اميدوار به آينده باشد.

  حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تأكيد كردند: اگر چنين فردي بر سر كار بيايد، كشور را به نقطه‌ي مطلوب خواهد رساند و مردم بايد فردي با اين خصوصيات را پيدا كنند كه البته پيدا كردن آن شايد براي آحاد مردم آسان نباشد و بايد به افراد مطلع و مورد اطمينان مراجعه كنند.

  رهبر انقلاب اسلامي در پايان بحث انتخابات، به لزوم حفظ وحدت و انسجام ملي اشاره كردند و افزودند: انتخابات بايد نماد وحدت ملي باشد نه نماد دودستگي و تفرقه و دوقطبي گري.

  ايشان با تأكيد بر اينكه تقسيم بندي‌هاي غلط چپ و راست بايد كنار گذاشته و فقط آينده كشور و نظام اسلامي در نظر گرفته شود، خاطر نشان كردند: اختلاف در سليقه و بينش سياسي و قوميت و مذهب اشكالي ندارد اما اين مسائل نبايد برهم زننده وحدت ملي باشند.

  بخش پاياني سخنان رهبر انقلاب اسلامي به موضوع برجام و مسائل منطقه اختصاص داشت.

  حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به شكست سياست فشار حداكثريِ آمريكا، گفتند: آن احمق قبلي، فشار حداكثري را براي ضعيف كردن ايران طراحي و اجرا كرد تا ايران ضعيف را پاي ميز مذاكره بكشاند و خواسته‌هاي مستكبرانه خود را تحميل كند اما هم خودش با آن فضاحت از قدرت كنار رفت و هم آمريكا را مفتضح كرد و جمهوري اسلامي با قدرت و عزت همچنان ايستاده است.

  ايشان تأكيد كردند: فشار حداكثري شكست خورده و اگر دولت جديد آمريكا بخواهد همان سياست را ادامه دهد، آنها نيز با شكست مواجه خواهند شد و ايران روز به روز قوي‌تر مي‌شود.

  رهبر انقلاب اسلامي سياست اعلامي ايران درباره برجام و تعامل با طرفهاي برجامي را تخطي‌ناپذير و مورد اتفاق همه خواندند و تأكيد كردند: آمريكا بايد همه‌ي تحريم‌ها را لغو كند، بعد ايران راستي‌آزمايي خواهد كرد و در صورت لغو واقعي تحريم‌ها، بدون هيچ مشكلي به تعهدات برجامي خود بازخواهيم گشت.

  حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: قول آمريكايي‌ها معتبر نيست كه بخواهند تحريم‌ها را روي كاغذ بردارند بلكه بايد در عمل تحريم‌ها را بردارند و جمهوري اسلامي آن را راستي‌آزمايي كند.

  ايشان با اشاره به اظهارات برخي مسئولان آمريكايي مبني بر لزوم تغيير برجام به علت تغيير شرايط گفتند: بله، شرايط نسبت به سال ۹۴ تغيير كرده اما اين تغيير به نفع ايران بوده نه آمريكا.

  ايشان، ايرانِ امروز را بسيار قوي‌تر و خود اتكاءتر از آن روز توصيف كردند و افزودند: در مقابل، آمريكا ضعيف‌تر شده زيرا دولتي بر سر كار آمد كه با حرف و كار و كنار كشيدنش، آمريكا را مفتضح كرد و مشكلات اقتصادي نيز آن را فرا گرفته است. البته امروز هم سرنوشت رئيس‌جمهور آمريكا معلوم نيست چه خواهد شد.

  رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: بنابراين در صورت تغيير، برجام بايد به نفع ايران تغيير كند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي خاطر نشان كردند: البته ما با ابتكار جوانان و شركتهاي دانش‌بنيان، تحريم‌ها را بي‌اثر كرده ايم و اين راه را با قوت ادامه خواهيم داد.

  ايشان با تأكيد بر عجله نداشتن ايران در خصوص راه‌حل ارائه شده براي برجام، گفتند: برخي مي‌گويند نبايد فرصت‌سوزي كرد. اين حرف درست است اما عجله هم نبايد كرد.

  ايشان با اشاره به اينكه در مواردي ضرر عجله بيشتر از فرصت‌سوزي است، گفتند: بعنوان نمونه، در قضيه‌ي برجام عجله شد و در حالي كه ما همه‌ي تعهدات خود را انجام داديم، طرف‌هاي مقابل، تعهداتِ روي كاغذِ خود را انجام ندادند.

  رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: صبر و حوصله ايران زياد است و اگر آنها سياست اعلامي ما را قبول كردند، كار درست مي‌شود و اگر هم قبول نكردند شرايط به همين شكل ادامه خواهد يافت.

  حضرت آيت‌الله خامنه‌اي اظهارات برخي سياسيون را مبني بر اينكه در پيشقدم شدن براي عمل به تعهدات فرقي وجود ندارد، اين موضوع را به علت سابقه بد آمريكايي‌ها قابل قبول ندانستند و گفتند: بحث «اول من، اول تو» نيست بلكه ما به تعهد آنها اطميناني نداريم زيرا در زمان اوباما به آنها اعتماد و به تعهدات خود عمل كرديم اما آنها در حالي‌كه روي كاغذ از برداشته شدن تحريم‌ها سخن مي‌گفتند، به تعهدات خود عمل نكردند و عوامل‌شان هر شركتي را كه قصد كار كردن با ايران داشت، از سرمايه‌گذاري مي‌ترساندند.

  ايشان سياست آمريكا در برخورد با ايران و قضاياي منطقه از جمله حمايت از رژيم صهيونيستي، حضور غاصبانه در سوريه، همراهي با دولت سعودي در حمله به مردم مظلوم يمن و قضيه فلسطين را اشتباه خواندند و گفتند: امت اسلامي هرگز قضيه فلسطين را فراموش نخواهد كرد و دل بستن به عادي‌سازي روابط رژيم اشغالگر با چند دولت حقير، كاملاً بي‌ارزش و اشتباه است.

  رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به چراغ سبز دولت دموكرات اوباما به دولت سعودي براي آغاز جنگ يمن و حمايت تجهيزاتي از بمباران مردم افزودند: آنها با گذشت شش سال نتوانستند مردم يمن را تسليم كنند و امروز اين سؤال از آمريكايي‌ها وجود دارد كه آيا از روز اول مي‌دانستيد دولت سعودي را در چه باتلاقي گرفتار مي‌كنيد كه امروز، هم خارج شدن از جنگ برايش ضرر دارد هم ادامه دادن آن؟

  ايشان قضيه يمن و درماندگي دولت سعودي را نمونه‌اي از نتايج اعتماد به آمريكا از طرف متحدان آن دانستند و گفتند: آمريكايي‌ها اين منطقه و ملتها را نمي‌شناسند و دائماً اشتباه مي‌كنند.
   
www.khamenei.ir
  اخبار