كشور بن‌بست ندارد راه حل مشكلات مردم مديريت انقلابي و كارآمد است
 • حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي عصر امروز در اولين روز سال نو، در اجتماع عظيم و پر شور زائران و مجاوران حرم رضوي(ع) با تجليل از وحدت و پايبندي ملت به ارزشهاي انقلاب و دلبستگي مردم به مباني و عرصه‌هاي ديني، «مسائل معيشتي و اقتصادي» و «انتخابات» ارديبهشت ماه را دو موضوع مهم سال جديد خواندند و با تأكيد بر ضرورت حل همه مشكلات كشور در سايه «مديريت‌هاي متدين، انقلابي، كارآمد و پر انگيزه»، افزودند: تمركز مسئولان بر توليد داخلي، و مطالبه‌گري ملت در اين زمينه موجب حل مشكلات فراوان بويژه «بيكاري جوانان» خواهد شد و ملت عزيز ايران در سال جديد در تحقق خواست اصلي و مهم اينجانب يعني حضور پر شور همه واجدان شرايط در انتخابات، بر عزت و اقتدار و آبروي ايران خواهد افزود و با درخشش واقعي در انتخابات، شكوه خود را به رخ دشمنان خواهد كشيد.
  حضرت آيت الله خامنه‌اي سال ۹۶ را سالي مهم براي كشور از لحاظ نياز به تحرك اقتصادي و همچنين در پيش بودن انتخابات رياست جمهوري و انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا دانستند و قبل از ورود به اين دو مقوله مهم، در يك ارزيابي كلي از وضعيت كشور در سال ۹۵ گفتند: در اين سال اگرچه كشور دچار مشكلات اقتصادي بود اما ملت ايران خوش درخشيد.
  ايشان، «پايبندي و دلبستگي مردم به ارزشهاي انقلاب اسلامي» و «پايبندي به مسائل ايماني و ديني» را دو شاخص مهم در ارزيابي حركت ملت خواندند و افزودند: همت بلند مردم در حضور پر شور در راهپيمايي ۲۲ بهمن و مراسمهاي ديني در سال ۹۵ بيش از هميشه و فارغ از سلايق گوناگون سياسي بود و سمت و سوي انقلابي و ديني حركت ملت ايران را به رُخ دوست و دشمن كشيد.
  ايشان، «وحدت ملي» در سال ۹۵را نشان‌دهنده همبستگي در مسائل اساسي با وجود اختلاف نظرها در مسائل سياسي و فرعي دانستند و گفتند: مردم ايران در مسير انقلاب و نظام اسلامي همسو و هم‌جهت هستند.
  حضرت آيت الله خامنه‌اي، جان‌باختن آتش‌نشانان عزيز و فداكار را ا ز جمله حوادث تلخ در سال قبل برشمردند و خاطرنشان كردند: حوادث تلخ هميشه وجود دارد، اما مهم، وجود اراده مژده‌بخش و رو به پيشرفت در مردم است و نياز به اين اراده و اتحاد ملي، در سال جديد نيز همچنان وجود دارد.
  رهبر انقلاب اسلامي سپس به مسئله اساسي و اولويت اول كشور يعني اقتصاد اشاره كردند و با تأكيد بر اينكه هدف دشمن، فشار اقتصادي بر مردم ايران با هدف دلسرد و دلزده كردن آنان از نظام اسلامي است، افزودند: البته دشمن نادان و بي‌ايمان، در طول سالهاي طولاني به‌دنبال جدا كردن ملت از نظام اسلامي بوده است اما تاكنون موفق نشده و پس از اين نيز موفق نخواهد شد.
  ايشان، وظيفه همه به‌ويژه مسئولان در قبال اين طراحي را بسيار مهم دانستند و در تبيين نقشه تبليغاتي دشمن، گفتند: دشمن در تبليغات وسيع خود به‌دنبال نسبت دادن كمبودهاي معيشتي و اقتصادي به نظام جمهوري اسلامي است تا اينگونه وانمود كند كه نظام اسلامي قادر به حل مشكلات و گره‌گشايي از زندگي مردم نيست.
  حضرت آيت الله خامنه‌اي، مقايسه خدمات برجسته و چشمگير زيرساختي جمهوري اسلامي به مردم در مقايسه با دوران طاغوت را نشان‌دهنده خلاف واقع بودن تبليغات كينه‌توزانه خواندند و افزودند: نظام اسلامي توانسته است با وجود فشار همه‌جانبه اقتصادي و تحريم دشمنان، خدمات بزرگ و ارزشمندي را تقديم مردم كند.
  ايشان در بيان بخشي از فهرست طولاني و پر افتخار خدمات جمهوري اسلامي، به توسعه چشمگير زيرساختهاي كشور در مقايسه با قبل از انقلاب اسلامي اشاره كردند و گفتند: «افزايش شش برابري راههاي كشور»، «۲۰ برابر شدن ظرفيت بنادر»، «۳۰ برابر شدن سدهاي مخزني»، «افزايش توليد برق به ۱۴ برابر ميزان قبل از انقلاب»، «افزايش ۳۰ برابري توليد محصولات پتروشيمي و ۱۵ برابري محصولات فولادي»، تنها بخشي از پيشرفتهاي زيرساختي لازم براي تحرك و پيشرفت اقتصادي كشور است.
  حضرت آيت الله خامنه‌اي، «۲۵ برابر شدن تعداد دانشجويان در مقايسه با ابتداي انقلاب اسلامي»، «افزايش ۱۶ برابري توليد مقالات علمي»، «آمارهاي درخشان در خدمات‌رساني و آبادي روستاها» و «پيشرفتهاي خيره‌كننده دفاعي را كه موجب خشم و نگراني دشمنان است»، بخش ديگري از فهرست خدمات چشمگير به مردم خواندند و افزودند: همه اينها هنر نظام اسلامي است، البته پيشرفتها متوقف نخواهد شد و كارهاي مورد انتظار بايد مطابق سياستهاي كلي نظام انجام شوند.
  رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به وجود برخي ضعفها در كنار خدمات درخشان انجام‌شده، خاطرنشان كردند: اين ضعفها مربوط به مديريتها و كمبودها و ناتواني‌هاي برخي مديران است نه حركت عمومي نظام اسلامي.
  ايشان به يك اصل و تجربه اساسي اشاره كردند و افزودند: در طول انقلاب اسلامي، هرگاه مديريت انقلابي، فعال و پر تحرك داشتيم، كارها پيش رفته است و هر جا مديريتهاي ضعيف، بي‌حال، نااميد، غير انقلابي و بي‌تحرك داشتيم، كارها متوقف يا منحرف شده است، بنابراين بايد مديران، افرادي با انگيزه‌تر و كارآمدتر باشند و تلاش بيشتري انجام دهند و بحول و قوه الهي اينگونه نيز خواهد شد.
  حضرت آيت الله خامنه‌اي تأكيد كردند: مشكل غيرقابل‌حلي در كشور وجود ندارد و اگر مديريت در بخشهاي مختلف «متدين، انقلابي و كارآمد» باشد، همه مشكلات حل خواهد شد.
  نكته ديگري كه رهبر انقلاب اسلامي قبل از ورود به بحث اصلي خود درخصوص مسائل اقتصادي كشور و چگونگي حل آنها از طريق توليد داخلي و ايجاد اشتغال، بيان كردند، موضوع ظرفيت ها و توانايي هاي بالفعل و بالقوه كشور بود.
  حضرت آيت الله خامنه اي ظرفيت ها و توانايي هاي انساني و طبيعي كشور را بسيار بالا دانستند و به عنوان نمونه به برخي از اين ظرفيت هاي كم نظير اشاره كردند.
  ايشان افزودند: كشور از لحاظ نيروي انساني داراي پنج ميليون دانشجو، ده ميليون دانش آموخته دانشگاهي و ۳۳ ميليون نيروي كار جوان است كه اين، يك ثروت عظيم است.
  رهبر انقلاب اسلامي، ايران را از لحاظ منابع طبيعي نيز پيشرفته و ثروتمند خواندند و خاطرنشان كردند: در حاليكه جمعيت ايران يك صدم جمعيت دنيا است اما كشور، در همه منابع طبيعي، در رتبه بالاتر از يك صدم درصد قرار دارد.
  حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به رتبه اول ايران در مجموع ذخاير نفت و گاز در دنيا و همچنين رتبه اول ايران در ذخاير گازي، گفتند: علت چشم طمع هميشگي قدرتهاي سلطه گر و بويژه امريكا به ايران، به دليل اين ثروت هاي طبيعي و انساني است اما آنها قطعاً آرزوي سلطه مجدد بر ايران را به گور خواهند برد.
  ايشان بعد از بيان مباحث مقدماتي، وارد بحث اصلي مربوط به مسائل اقتصادي كشور شدند و با طرح اين سؤال كه نظام اسلامي به دنبال چه هدف و جايگاهي براي كشور و ملت ايران است، در پاسخ گفتند: نظام اسلامي به دنبال پيشرفت همه جانبه، استقلال از قدرتهاي سلطه گر جهاني، شكوفايي استعدادها، رهايي كشور از آسيب هاي اجتماعي و عزت و امنيت و اقتدار ملي است.
  رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: رسيدن به اين اهداف، علاوه بر اتحاد و انسجام ملي، فرهنگ انقلابي، مسئولان شجاع و فعال و پركار، نيازمند يك اقتصاد و توليد قوي و مبتني بر مديريت كارآمد و توانايي هاي داخلي است.
  حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: چنين اقتصادي، ارزشمند شدن پول ملي، اثرگذاري بر قيمت جهاني نفت و بالا رفتن قدرت خريد مردم را در پي خواهد داشت كه نتيجه آن، امنيت و اقتدار مستمر خواهد بود.
  ايشان با اشاره به اقدامات انجام گرفته از طرف قوه مجريه درخصوص اقتصاد مقاومتي، گفتند: دستگاههاي مربوطه كارهاي خوبي را براي اجراي اقتصاد مقاومتي انجام دادند اما به رغم اين تلاشها، اكنون خلاءهاي اقتصادي بزرگي را در جامعه شاهد هستيم.
  رهبر انقلاب اسلامي، «بيكاري بخصوص بيكاري جوانان تحصيل كرده» و «مشكلات معيشتي مردم بويژه طبقات ضعيف» را دو مشكل اصلي در عرصه اقتصادي برشمردند و خاطرنشان كردند: مردم از لحاظ معيشت دچار مشكل هستند و مشكلات معيشتي تبعات اجتماعي و فرهنگي را در پي دارد و دشمن نيز برروي همين مسائل متمركز مي شود.
  حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به ديدگاه صاحبنظران اقتصادي كه گره اصلي مشكلات اقتصادي كشور را «ركود توليد» و «بيكاري» مي دانند، گفتند: در سياستهاي اقتصاد مقاومتي كه بصورت يك مجموعه كامل است، راه حل اين مشكلات بيان شده است اما بايد براي بخشهاي مختلف سياستهاي اقتصاد مقاومتي، زمان بندي مشخصي انجام و در هر دوره زماني، بر بخشي از راه حل ها تمركز شود.
  ايشان ضمن قدرداني از اقدامات مسئولان در زمينه اقتصاد مقاومتي، در سال ۹۵، افزودند: دولت در ابتداي سال ۹۵ موضوع كمك به واحدهاي توليدي كوچك و متوسط را در دستور كارخود قرار داد و تصميم گرفت با اختصاص پانزده هزار ميليارد تومان بودجه، بيست هزار كارگاه را از ركود خارج كند كه اقداماتي، اگرچه دير هنگام، انجام گرفت اما آنچه كه مهم است نظارت و استمرار آن، براي به سرانجامِ مطلوب رسيدن كارها است.
  رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان كردند: بررسي هاي ميداني نشان مي دهد كه اقدامات دولت براي خارج كردن واحدهاي كوچك و متوسط توليدي از ركود، پيشرفتهايي داشته است اما نه به آن اندازه اي كه براي آن هزينه شده است.
  حضرت آيت الله خامنه اي در ترسيم وضعيت اقتصادي كشور گفتند: برخي شاخص هاي اقتصادي كشور خوب و برخي منفي هستند. در حاليكه شاخص تورم كاهش نشان مي دهد اما شاخص بيكاري افزايش يافته است و در حاليكه شاخص ها رشد اقتصادي را مثبت نشان ميدهند، اما رشد سرمايه گذاري منفي است و در حاليكه در بخش نفت پيشرفت داشتيم در بخش هايي همچون معدن و مسكن، پس رفت داشته ايم.
  ايشان با تأكيد بر اينكه آمارهاي رسمي كشور، شرايط را به سمت حل مشكلات اقتصادي نشان نمي دهند، خاطرنشان كردند: در چنين شرايطي، مهمترين اولويت براي حل مشكلات اقتصادي، تكيه بر «توليد ملي و توليد داخلي» است.
  رهبر انقلاب اسلامي هدف از بيان اين مطالب را در وهله اول، توجه دادن مسئولان كشور به اولويت هاي اصلي يعني «توليد ملي و توليد داخلي» و در وهله دوم «جهت دادن به مطالبه گري مردم» در اين خصوص، دانستند و افزودند: توليد ملي يك كليد واژه است كه با رونق گرفتن آن، آثار و فوائد زيادي در جامعه بوجود مي آيد.
  حضرت آيت الله خامنه اي به برخي فوائدِ رونق گرفتن توليد ملي اشاره كردند و گفتند: «ايجاد اشتغال» و «كاهش بيكاري به عنوان يكي از مشكلات امروز كشور»، «شكوفايي استعدادها و ابتكار جوانان»، «صَرف نشدن ارز كشور براي كالاهاي مصرفي»، «به كار افتادن پس اندازهاي پراكنده»، «جهش صادرات»، «كمرنگ شدن مسابقه به رخ كشيدن نشانها و ماركهاي خارجي به عنوان يكي از بلاهاي بزرگ اجتماعي و اخلاقي و فرهنگي جامعه»، «از بين رفتن يا كاهش ناهنجاري هاي اجتماعي»، «ايجاد نشاط ملي»، و «بكار افتادن ظرفيت هاي معدني كشور»، از جمله آثار و فوائد مهم رونق توليد داخلي است.
  ايشان بعد از بيان فوائد رونق گرفتن توليد ملي، به پيش نيازهاي رونق توليد داخلي نيز اشاره و خاطرنشان كردند: توليد ملي نيازمند «نيروي انساني، سرمايه گذاري و ابزار كار پيشرفته» است كه برخي از اين موارد بصورت بالفعل و برخي هم بصورت بالقوه، در كشور موجود هستند.
  رهبر انقلاب اسلامي، ۳۳ ميليون نيروي جوان جوياي كار را كه در ميان آنها، متخصصان مهندس و داراي تحصيلات دانشگاهي هستند، نيروي انساني مورد نياز توليد خواندند و تأكيد كردند: برخلاف آنچه گفته ميشود كه سرمايه لازم براي توليد وجود ندارد، ما سرمايه لازم را در اختيار داريم.
  حضرت آيت الله خامنه اي در تبيين چگونگي وجود سرمايه لازم براي رونق گرفتن توليد داخلي، به ايجاد صندوق توسعه ملي، اشاره كردند و افزودند: اين صندوق، براساس سياستهاي كلي كه چند سال قبل ابلاغ شد شكل گرفت و در سال اول تأسيس صندوق، ۲۰ درصد از درآمد نفت به اين صندوق واريز شد و در سالهاي بعد نيز قرار بر اين بود كه هر سال، سه درصد بر اين بيست درصد افزوده شود كه اگر تاكنون انجام شده بود، ۳۶ درصد از درآمد نفتي به صندوق توسعه ملي واريز شده بود زيرا اين صندوق بهترين راه براي رهايي از وابستگي به درآمد نفت است.
  ايشان گفتند: البته در سال ۹۴، مسئولان دولتي با بيان كاهش درآمدهاي نفتي، استفاده رهبري از اختيارات خود و اضافه نشدن ۳ درصد از درآمدهاي ساليانه نفتي به صندوق توسعه ملي را درخواست كردند كه با توجه به احساس ضرورت انجام اين كار از جانب مسئولان، اين اقدام صورت پذيرفت.
  رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: صندوق توسعه ملي و استفاده از امكانات بخش خصوصي، در واقع سرمايه لازم براي رونق گرفتن توليد هستند.
  حضرت آيت الله خامنه اي به سومين پيش نياز رونق گرفتن توليد يعني ابزارِ كار پيشرفته اشاره كردند و گفتند: برخي مي گويند ما ابزار مدرن براي رونق گرفتن توليد را نداريم اما من مي گويم آن دانشمندان جوان ايراني كه توانستند در مدت كوتاهي، غني سازي اورانيوم را از۵/۳ درصد به بيست درصد برسانند و كار بزرگي را انجام دهند، و همچنين موفق به اقدامات شگرف در ساخت تجهيزات دفاعي و موشكي با وجود تحريم هاي سخت بين المللي شدند و دشمن صهيونيست را به تعجب و تحسين واداشتند، قطعاً مي توانند در مسير ساخت ابزار پيشرفته براي توليد قدم بردارند.
  ايشان تأكيد كردند: اگر ما ميدان را براي جوانها باز كنيم، بسياري از گره ها باز خواهند شد و تأكيد چندين ساله و مكرر براي همكاري دانشگاه و صنعت در همين چارچوب است كه البته در برخي بخشها اقدامات خوبي انجام گرفته است.
  رهبر انقلاب اسلامي در جمع بندي اين بخش ازسخنان خود خاطرنشان كردند: براي رونق گرفتن توليد ملي، سه پيش نياز اصلي يعني نيروي انساني، سرمايه و ابزار پيشرفته وجود دارند اما تحقق اين مهم، نيازمند الزامات و وظايفي است كه هم بر عهده مردم است و هم بر عهده مسئولان اجرايي، قضايي و مقننه.
  حضرت آيت الله خامنه اي قبل از بيان الزامات يك نكته را مورد تأكيد قرار دادند و گفتند: بيان اين مطالب به اين علت است كه همه بدانند ما در زمينه مسائل و مشكلات اقتصادي بن بست نداريم و مي توانيم پيش برويم.
  ايشان به الزامات و وظايف مسئولان براي رونق گرفتن توليد داخلي اشاره كردند و افزودند: گماشتن مديران كارآمد، متعهد، با نشاط، پرانگيزه و قوي از جانب مسئولان ارشد كشور براي بخشهاي توليد يكي از اين الزامات است.
  رهبر انقلاب اسلامي دخالت دادن مردم در توليد با استفاده از سياستهاي اصل ۴۴ را از ديگر الزامات برشمردند و تأكيد كردند: بايد همانگونه كه در جنگ، مردم با مديريت صحيح وارد صحنه دفاع مقدس شدند و جنگ به نفع كشور به پايان رسيد، در عرصه اقتصاد و توليد نيز، ميدان را براي مردم و نقش آفريني آنها باز كرد.
  حضرت آيت الله خامنه اي «گسترش صادرات و طرفهاي صادراتي» را يكي ديگر از الزامات رونق گرفتن توليد ملي دانستند و گفتند:گزارشي كه از صادرات كشور منتشر شده نشان مي دهد، صادرات ما محدود به چندكشور است كه اين، برخلاف سياستهاي اقتصاد مقاومتي است و حل اين مشكل نيز نيازمند تحرك مسئولان بويژه در بخش سياست خارجي است.
  ايشان، «تأمين امنيت سرمايه گذاري»، از جانب قوه قضاييه و ضابطان اين قوه و نيروهاي امنيتي، و «ثبات سياستها و قوانين و حذف قوانين دست و پا گير» از جانب مجلس شوراي اسلامي را از ديگر الزامات رونق توليد داخل برشمردند و افزودند: در برخي سرمايه گذاريها تبليغات به راه مي افتد و در صدا و سيما هم مطرح مي شود و مردم سرمايه هاي خود را به سمت آن سرمايه گذاري مي برند اما بعد از مدتي مشخص مي شود كه تقلبي انجام گرفته است؛ اين گونه موارد، كوتاهي هايي است كه در زمينه امنيت سرمايه گذاري انجام مي گيرد.
  رهبر انقلاب اسلامي به الزامات و وظايف مردم براي رونق توليد داخلي نيز اشاره و خاطرنشان كردند: من همواره جانب مردم و مطالبات مردمي را گرفته ام اما مردم هم بايد احساس مسئوليت كنند و براي توليد ملي و مصرف توليد داخلي بجاي نشان هاي خارجي، اهميت و ارجحيت قائل باشند.
  حضرت آيت الله خامنه اي، دوري جوانان از بي حالي و تنبلي و بدنبال كار رفتن را از ديگر وظايف مردمي دانستند و افزودند: يكي ديگراز نكات مهم در وظايف مردم براي رونق توليد داخلي، اثبات حسن عمل و صحت عمل ايراني، از طريق صادرات اجناس و كالاهاي مرغوب و جلوگيري از توليد كالاي نامرغوب داخلي است.
  «جلوگيري از واردات بي‌رويه و قاچاق» هفتمين الزامي بود كه رهبر انقلاب اسلامي در تقويت توليد ملي برشمردند و تأكيد كردند: واردات كالاهايي كه در داخل به اندازه كافي توليد مي‌شوند، بايد حرام شرعي و قانوني شناخته شود.
  حضرت آيت الله خامنه‌اي واردات كالاهاي مصرفي داراي توليد داخل همچون مواد خوراكي، پوشاك، وسايل منزل و لوازم‌التحرير را «مايه شرمندگي» در مقابل توليد كننده و فروشندگان خارجي اين كالاها خواندند و گفتند: برخي اجناس اساسي اگرچه در كشور توليد نمي‌شوند اما قابليت توليد را دارند، بنابراين بايد با رفع موانع و توليد آنها، از وارداتشان به كشور جلوگيري كرد.
  رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به آمارهاي بالايي كه در خصوص قاچاق كالا به كشور مطرح مي‌شود، برخورد قاطع و اساسي با اين پديده بسيار مخرب را در گروي مبارزه با باندهاي قاچاق دانستند و افزودند: حجم عمده قاچاق از مبادي رسمي و مناطق آزاد وارد كشور مي‌شود.
  حضرت آيت الله خامنه‌اي با انتقاد از كج‌فهمي در مبارزه با قاچاق و برخورد با مغازه‌داران خُرد و يا برخي مرزنشينان كه امرار معاش مختصري از طريق جابجايي كالا دارند، افزودند: منظور از مبارزه با قاچاق اينگونه موارد نيست، بلكه بايد با باندهاي قاچاق برخورد شود.
  رهبر انقلاب همچنين در بخش ديگري از سخنان خود انتخابات رياست جمهوري و شوراها را بسيار مهم خواندند و تأكيد كردند: در نظام اسلامي انتخابات يكي از دو ركن مردم سالاري ديني و باعث فخر ملت ايران در جهان است.
  ايشان تلاش دشمنان براي ناديده گرفتن يا اتهام زدن به انتخابات ايران را نشانه اهميت اين موضوع دانستند و افزودند: انتخابات پديده‌اي اقتدارآفرين ومايه عزت و آبروي بيشتر ملت ايران است.
  حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به مجذوب شدن مردم و صاحبنظران كشورهاي مختلف به ايده امام راحل عظيم الشان يعني مردم سالاري ديني يا همان جمهوري اسلامي خاطر نشان كردند: مردم سالاري ديني متكي برانتخابات است و ملت بايد واقعاً در انتخابات بدرخشد.
  رهبر انقلاب اسلامي، شركت عمومي و حضور همه واجدان شرايط را در روز رأي گيري، خواسته اصلي و مهم خود اعلام و تأكيد كردند: همه وارد شوند و انتخابات پرشوري را رقم بزنند.
  ايشان با تأكيد بر ضرورت عمل به مرّ قانون در انتخابات، نتيجه رأي ملت را هر چه كه باشد معتبر و قانوني خواندند و افزودند: اينجانب هيچ گاه در انتخابات دخالت نمي كنم و نمي گويم مردم به چه كسي رأي بدهند يا ندهند اما اگر كساني بخواهند در مقابل رأي ملت بايستند و با ايجاد مزاحمت رأي مردم را بشكنند، دخالت مي كنم و در مقابل آنها خواهم ايستاد.
  حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به تلاش برخي براي شكستن نتيجه رأي مردم در انتخابات سالهاي ۸۸،۸۴،۷۶ و۹۲ افزودند: به‌جز سال ۸۸ كه برخي با اردوكشي در خيابانها تلاش خود را براي برهم زدن نتيجه انتخابات علني كردند، در سالهاي ديگر هم بعضي درصدد شكستن آراء ملت بودند اما اينجانب ايستادم و تأكيد كردم نتيجه انتخابات هر چه باشد، بايد محقق شود.
  رهبر انقلاب اسلامي با دعوت از مردم براي تشخيص و حضور در انتخابات گفتند: به توفيق الهي انتخابات ارديبهشت، پرشور و فراگير خواهد بود و ان‌شاء لله نتيجه هر دو انتخابات، رضايت پروردگار را جلب خواهد كرد.
  ايشان در پايان سخنانشان تأكيد كردند: ملت ايران با برگزاري انتخاباتي خوب بار ديگر سرافراز مي شود و به پيش مي رود و دشمنان ملت همچون گذشته هيچ غلطي نمي‌توانند بكنند.
  پيش از بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي، حجت الاسلام و المسلمين رئيسي توليت آستان قدس رضوي در سخناني با تبريك حلول سال ۱۳۹۶ به تشريح مأموريت هاي آستان قدس براساس منشور هفت گانه ابلاغي مقام معظم رهبري پرداخت.
  توليت آستان قدس رضوي فعاليت هاي فرهنگي و نشر سيره رضوي را از مهمترين مأموريت هاي آستان قدس دانست و با بيان اينكه در اين زمينه گامهاي مهمي برداشته شده است افزود: استفاده از همه ظرفيت ها براي معرفت افزايي و بصيرت آفريني، تشكيل اردوهاي فرهنگي و تربيتي و اعزام مبلغ از جمله اين فعاليت ها بوده است.
  حجت الاسلام والمسلمين رئيسي همچنين تلاشهاي صورت گرفته براي تسهيل سفر زيارتي مردم سراسر كشور به مشهد مقدس، توجه ويژه به نيازمندان، گره گشايي ازمشكلات كشور در زمينه توليد و ايجاد اشتغال را از ديگر برنامه هاي آستان قدس خواند و خاطرنشان كرد: سمت و سوي حركت آستان قدس بايد به سوي حل مشكلات و گرفتاري هاي مستضعفان و محرومان جامعه باشد و اميد است در سال ۹۶ گامهاي اساسي در زمينه اقتصاد مقاومتي برداشته شود.
  اخبار